Çocuklarla farkındalık nefes çubuğu etkinliği

0
6254
Çocuklarla farkındalık nefes çubuğu etkinliği

Farkındalık nefes egzersizleri çocuklara nasıl öğretilebilir ve uyarlanabilir? Çocuklar için daha görsel ve somut hale getirebilirsiniz farkındalığı. Bu düşündüğünüzden daha eğlenceli ve kolay olabilir.

Nefesin önemini çocuklara açıklayarak başlayabilirsiniz. Nefes alış verişlerini kontrol ederek vücutlarındaki değişimleri gözlemleyebilirler.

Nefes alış verişindeki değişimlerin iç dünyalarındaki duygu değişikliklerinin işaretçisi olduğunu açıklayabilirsiniz. Hızlı hızlı nefes almak öfkeli olmalarından kaynaklanabilir. Yavaş bir şekilde nefes almak ise rahat olduklarını.

Çocuk danışanınız nefes alış verişine yoğunlaştıktan sonra ellerini ağzına götürmesini isteyin. Böylelikle ağzından çıkan nefesi hissedebilir. İçine çektiği nefesin serin olduğunun farkına varabilir. Peki ya verdiği nefes. Çok daha ılık olduğunu gözlemleyebilir.

Elini karnına ve göğsünün üzerine koyabilir. Nefes alıp verirken göğsünün yükselip alçalışını, karnının düzleşip içe çekildiğini görebilir.

Fırıldak ya da benzeri gereçlerin yardımıyla nefesiyle cisimleri nasıl hareket ettirebildiğini gözlemleyebilirler. Güçlü sonra da yavaş bir şekilde nefesini üflemesini isteyebilirsiniz. Fırıldağın dönüşündeki farklılıkları gözlemleyebilir.

Çocuklarla farkındalık egzersizleri: Nefes çubuğu etkinliğiNefes çubuğu nasıl hazırlanır?

GEREKLİ MALZEMELER. Ambalaj rulolarına ihtiyacınız olacak. Tuvalet kağıtlarının rulolarını da kullanabilirsiniz. Rulo yerine sihirli değnek de kullanabilirsiniz. Kolay haraket edebilecek kurdeleler ? , rafye şeritleri.

  • Rulonun üstten iki üç santimlik bir kısmını keserek, bu parçayı büyük parçanın üzerine ekleyebilirsiniz halka olarak. Bu şekilde kullanımı daha kolay olabilir.
  • Üstten kestiğiniz küçük kısmına kurdeleleri ya da rafye şeritlerini yapıştırın.
  • Rulonun üst ve alt kısımlarını kuvvetlendirmek için bantlayabilirsiniz.
  • Ruloyu çocuğa verin dekore etmek için. Gülen adam etikleri çıkartmalar da kullanabilir. Boyama yapabilir.
  • NEFES alıp verin ?️. GÖZLEM yapın?. FARKINDALIK?‍♂️  kazanın.

Çocuk terapisi sürecinde uygulayabileceğiniz benzer pozitif psikoloji etkinlikleri hazırladım. Bağlantılara tıklayarak etkinlikleri (.pdf) olarak indirebilirsiniz.

Mutluluğun formülü

Mutluluk kaynaklarım

Mutluluk anım

Karakter güçleri odanıza asabilirsiniz.

Pozitif geri bildirim verme.

Kendimle ilgili beğendiğim 5 özelliğim

Karakter güçlerim ve erdemlerim

Değerler eğitimi: Değerlerim neler?

Neden şükran duyuyorum

Yüreğimin götürdüğü yer

Cesaret öyküm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.