Martin Seligman kimdir? Hayatı, eserleri ve katkıları

Martin Seligman pozitif psikoloji akımının kurucusu olarak ve öğrenilmiş çaresizlik deneyleriyle tanınır.

Martin Seligman kimdir?

Martin Seligman Amerikalı psikolog, eğitimci ve yirmiyi aşkın kitabının yazarıdır.

Martin Seligman Pozitif Psikoloji alanının kurucu babası olarak tanınır.

Psikoloji yalnızca tıp bilimi, ya da sağlıksız şeyleri iyileştirmek değildir. Eğitimle, işle, evlilikle hatta sporla alakalıdır. Benim görmek istediğim şey psikologların insanların her alanda güçlenmeleri için yardımcı olmaya çalışmalarıdır. – Martin Seligman

İlginizi çekebilir: Pozitif psikoloji nedir?


Martin Seligman Video

Videolari mobil cihazinizda izlemek istiyorsaniz Türkçe altyazılara açık olduğundan emin olun.


Martin Seligman – Yaşamı

Martin Seligman 12 Ağustos 1942’de New York’ta dünyaya geldi. 1964 yılında Felsefe alanından mezun olmuştur. 1967 yılında Princeton’dan Psikoloji alanında doktorasını kazandı. Birçok Üniversiteden fahri doktora almıştır.

Martin Seligman – Kariyeri

1998 yılında en yüksek oy oranıyla Amerikan Psikoloji Derneğine (APA) yönetici olarak seçilmiştir. Yöneticiliği boyunca pozitif psikolojinin ilerlemesi için büyük çaba sarfetmiştir. Ayrıca klinik uygulamanın ve bilimin birbirlerine katkı sağlaması için çalışmıştır.

On dört yıl süreyle Pensilvanya Üniversitesi klinik programının yönetiliğini yapmıştır. Halen Pensilvanyadaki Pozitif Psikoloji Merkezinin yöneticisidir.

Birçok bilimsel çalışmada bulunmuş olan Seligman 2002 yılında en fazla atıf yapılan 31. psikolog seçilmiştir. Daha önceleri Cornell Üniversitesinde çalışan Seligman halen Pennsylvania Üniversitesinde Psikoloji bölümünde çalışmaktadır.

Bilişsel davranışçı terapinin öncülerinden olan Aaron T. Beck’ten ilham almıştır.

Seligman’ın halen en büyük çabalarından biri Pozitif Psikoloji alanını geniş kitlelere yaymaktır. Bu bağlamda öğretmenler, öğrenciler, askerler, sporcular ve diğer meslek gruplarıyla birlikte çalışmaya devam etmektedir.

Oldukça popüler olan Martin Seligman birçok meşhur dergiye (Fortune, Newsweek, New York Times vb.) konuk olmuştur. Dünyanın dört bir yanını gezerek ruh sağlığı uzmanlarına, eğitimcilere, ebeveynlere ve endüstri çalışanlarına konferanslar vermektedir.

Başarılarından dolayı Amerikan Psikoloji Derneği (APA) başta olmak üzere birçok kurum tarından ödüle layık görülmüştür.Martin Seligman – Çalıştığı konular

Martin Seligman’ın ortaya koyduğu karakter güçleri

Martin Seligman psikolojik hastalıkları tanı teşhis kitabı olan DSM’in pozitif bir yansımasını yapmak istemiştir. İnsanlarda neyin kötüye gittiğine odaklanan DSM’in aksine Karakter Güçleri ve Erdemlerine odaklanmıştır. Böylelikle altı karakter gücü ortaya koymuştur.

 1. Bilgelik / Bilgi
 2. Cesaret
 3. İnsanlık
 4. Adalet
 5. Ölçülü olma (Temperence)
 6. Aşkınlık (Transcendence)

İyi oluş sadece kafanızda var olamaz. İyi oluş kendini iyi hissetmek kadar anlam kazanmak, iyi ilişkiler ve başarı demektir. – Seligman


 


Martin Seligman – Öğrenilmiş Çaresizlik ve Öğrenilmiş İyimserlik

Martin Seligman’ı bir çoğumuz meşhur öğrenilmiş çaresizlik deneyinden tanırız.

Öğrenilmiş çaresizlik organizmanın önlenebilir olduğu halde hoş olmayan uyaranları kabul ederek katlanması ve kaçınmaya çalışmamasıdır. Birey içinde bulunduğu durumun sonucu üzerinde etkisinin olamayacağına şartlanmıştır. Oysaki durum böyle değildir.

Öğrenilmiş çaresizlik bireyin defalarca kaçınamadığı hoşnutsuzluk veren bir uyaranla karşılaşması ile oluşur.

Bu teori içinde bulundukları durumu değiştiremeyeceğine inanan insanlarada uygulanabilir. Kendilerini çaresiz hissederler. Öğrenilmiş çaresizlik içinde bulunan insanların depresyon gibi psikolojik hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Öğrenilmiş çaresizlik alanında yapılan çalışmalar depresyonu açıklamakta kullanılmıştır.

Martin Seligman askerlerin ruh sağlığını koruyarak yılmazlık düzeylerini artırabilmek için program hazırladı. Bu çalışmaları düzeltici olmaktan ziyade koruyucu hizmetlerdir.

Öğrenilmiş çaresizlik ve öğrenilmiş iyimserlik hakkında daha fazlası için bakınız İyimserlik.

Martin Seligman – Kitapları

Seligman’nın 20’nin üzerinde kitabı ve 250’nin üzerinde makalesi bulunmaktadır. Makalelerine en çok atıf alan akademisyenlerden biridir. Kitaplarından bazıları şunlardır;

 • Helplessness (1975, 1993) [Çaresizlik]
 • Learned Optimism [Öğrenilmiş İyimserlik] (1991)
 • Authentic Happiness (2002) [Otantik Mutluluk]
 • Optimistic Child (1995) [Optimist Çocuk]
 • Character Strengths and Virtues: A Handbook and Classification (2004) [Karakter Güçleri ve Erdemler: Sınıflandırma kitabı]
 • What You Can Change And What You Can’t (2007) [Neyi Değiştirebilir ve Neyi Değiştiremezsiniz]

Kitapları 45’in üzerinde dile çevrildi. Türkçe’ye çevrilmiş olan  kitapları şunlardır;

Martin Seligman – Özel yaşamı

Mandy Seligman ile evlidir. Yedi çocuğa, dört toruna ve iki köpeğe sahiptir. Çocuklarının beşi evde eğitim almıştır. Halen bir çocukları ev eğitimi görmektedir.

Oldukça iyi bir briç oyuncusudur Seligman. 50’nin üzerinde yerel briç şampiyonasında ödülü bulunmaktadır.

Kaynaklar

Seligman, M. (1991). Öğrenilmiş İyimserlik

Pozitif Psikoloji Merkezi (PPC)

Martin Seligman kimdir adlı bu yazı ile ilgili paylaşmak istedikleriniz varsa lütfen iletişim kurun.

About adminsinn

Bunları da İnceleyebilirsiniz

Travma sonrası gelişim: Travmanın üstesinden gelişerek gelmek

Travma sonrası gelişimden önce hepimizin dileği insanların travmalara hiç maruz kalmaması. Fakat birçok makus hadiseyi …