Hakkımda

 

Ülkemizde gelişmekte olan psikoterapi, hümanist psikoloji ve pozitif psikoloji alanları hakkında bilgi edinmek isteyenlerin yararlanmasını umduğum siteme hoş geldiniz.

Ben Fatma Tuba Aydın. Psikoloji ve İngiliz Dili ve Edebiyatı alanlarında lisans, Psikoterapi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimlerimi tamamladım.

Avusturya’da lisanslı sistemik aile terapisti olarak çalışıyorum. Çift zamanlı olarak Viyana Üniversitesinde multidisipliner bir bölüm alan HPSS (Bilim Tarihi, Bilim Felsefesi, Bilim Sosyoloji) alanında yüksek lisans yapıyorum.

Bireylerin kendilerine daha iyi yardımcı olabilmelerine yardımcı olmak mesleğimiz. Sistemik aile terapisti olarak aile bireylerinin birbirlerine daha iyi yardımcı olabilmelerine yardımcı olabilmeyi hedefliyorum. Avusturya’da yaşayan yabancı uyruklu sakinler olarak birbirimizin hayatını zorlaştırmayı bırakıp, kolaylaştırmak için yapıcı adımlar atmaya başlamamız ise şimdilik hayalim.

Web sitemdeki yazılarımla yurt dışında aldığım eğitim ve yaptığım çalışmalarımdan elde ettiğim tecrübeleri Türkiye’de yaşayan meslektaşlarımla paylaşmayı amaçlıyorum. Bu süreçte ben de okuduklarımı hazmediyor, gelen geri bildirimlerle yeni şeyler öğreniyorum.

Başlangıç seviyesindeki terapistleri biraz cesaretlendirmek umudum. Yazarak meslektaşlarıma faydalı olmak güzel.  Fakat bazen faydalı oluyor mu yazılarım bundan ben de şüphe duyuyorum. Birkaç defa tüm yazılarımı bu nedenle silmeye karar verdim.

Paylaştığım etkinlikler ve pratik bilgilerin, psikoterapiyi yemek tarifleri kitabına çevirmesini arzu etmem. İlk terapi seansında sorulabilecek sorular gibi yazılarımdan bahsediyorum burada… Terapide bunlara çok fazla anlam vehmedilmesi gerektiği olarak anlaşılmasından da korkarım. Lakin terapide asıl önemli olanın yazıyla anlatılması da güç. Birçok kişinin bunun farkında olduğunu yorumlardan görmek benim için sevindirici.

Video yolu ile daha yararlı olunabileceği yönündeki önerilere ben de katılıyorum. Fakat yazdıklarımla ilgili fikirlerim değiştiğinde kolaylıkla yenileyebiliyorum yazıyı. Bunu videoda yapma olanağım yok.

Fatma Tuba Aydin CV

Lebenslauf Fatma Tuba Aydin

About adminsinn

Bunları da İnceleyebilirsiniz

Psikoloji tarihini bilmek neden önemlidir?

Psikoloji tarihi psikolojinin alt dalları içerisinde oldukça ihmal edilen bir alan. Tarih alanına ilginin yüksek olduğu düşünülen …