sanat terapisi kale etkinliği

Kale sıklıkla psikoterapi sürecinde metafor olarak kullanılır. Farklı şeyleri sembolize edebilir. Ev, korunaklı mekan, yalnızlık, savunma mekanizmaları, sınırlar…

Kale çocukların kendi kişisel sınırlarını ve savunma mekanizmalarını keşfetmeleri için güçlü bir sanat terapisi etkinliği olabilir. Tüm bu kavramlar yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde dışsallaştırma yapılarak çalışılabilir.

İlginizi çekebilir: Dışsallaştırma 

Sanat terapisi – Kale etkinliği nasıl uygulanır?

Öncelikle çocuk terapisi sürecinde birlikte çalıştığınız minik danışanınızdan bir kale çizmesini isteyin. Kale çocuğun özünü sembolize ediyor. Aklından geçen düşünceleri, duyguları, sırları saklar kale.

Çocuğa şunu ifade edebilirsiniz;

Terapist: “Hepimizin kendimize sakladığı şeyler ve ayrıca başkalarına açıklamaktan çekinmediği şeyler bulunur.” 

Kaleyi korumak. Daha sonra çocuğa kalesini korumak için ne gibi önlemler aldığını sorun. Neler bulunuyor? Yüksek taştan duvarlar, kazılmış hendekler, dikenli teller, hayvanlar, korumalar, askerler, silahlar, kapalı kapılar… Çocuk bu korumaları çizebilir ve açıklayabilir.

Kalenin girişleri. Kaleye nasıl giriliyor? Çocuk içeriye almak istediği kişileri nasıl kabul ediyor. Kapılar, pencereler, anahtarlar, tüneller, merdivenler var mı? Birine ihtiyaç duyduğunda ya da istediğinde nasıl girebilirler içeriye?

Çocuk kalesini tamamladığında eklemek istedikleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Kale metaforunu daha kapsamlı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yöneltebileceğiniz sorular

  • Daha önceleri kalelerine kimlerin gelmesine izin veriyorlardı? Kimler dışarıda kalıyordu?
  • İnsanları kalenin içine almanın faydaları neler? Dezavantajları neler?
  • Kalede yalnız kalınca nelere ihtiyaç duyuluyor?
  • İnsanları gerçek hayatta kendinden uzaklaştırmak için neler yapıyorlar? (Örneğin; bağırmak, yalan söylemek, kendi kabuğuna çekilmek…) 

Çocuk terapisi sürecinde uygulayabileceğiniz diğer dışsallaştırma örnekleri de şunlar;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.