Oyun terapisi: Duyguları keşfetme şişeleri

Duyguları keşfetmek çocuklar için zor olabilir. Bu nedenle farklı renkler, sesler… duyularla eşleştirerek öğrenmelerini kolaylaştırabiliriz.

⇒ Duyguları öğrenirken önemli olan bu duyguyu hangi durumlarda yaşadıklarını da öğrenmeleri, adlandırmaları… kendi hayatlarından örnekler vermeleridir.

Oyun terapisi – Duyguları keşfetme şişeleri nasıl hazırlanır?

Farklı renk ve akışkanlıkta, açılması durumunda çocuklara zarar vermeyecek sıvı malzemeler edinin. Farklı boyut ve şekillerde saydam şişelere yerleştirin.

Çocuklar duygu şişelerini elleriyle tutup farklı akışkanlıklarda şekil değiştirmelerini gözlemleyebilirler.

Duygu şişeleri kar kürelerini hatırlatır. Çocuk bunları sallayabilir, içine atacağınız cisimlerin haraketlerini inceleyebilir.

Öfke onlara hangi rengi hatırlatıyor? Peki ya üzüntü? Seçtiğiniz şişelerin şekli de o duyguyu yansıtabilir. Örneğin; şişmanca bir şişe öfkeyi andırabilir. Üzüntü gözyaşını andıran içinde mavi bir sıvı olan şişe olabilir.

Şişelerin içine farklı objeler ekleyebilirsiniz. İnsanın içine oturan bir üzüntüyü temsil üzere ağır bilyeler konulabilir. Mutluluk için sarı bir sıvının içine pullar atabilirsiniz belki.

Çocuk terapisi sürecinde kullanabileceğiniz benzer terapi etkinliklerinden bazıları;

About adminsinn

Bunları da İnceleyebilirsiniz

Başkalarını neden doğru dürüst dinleyemiyoruz? 10 Nedeni

Dinlemek iletişim kabiliyetlerinin belki de en önemlisi. Neden kabiliyet diyorum? Çünkü kabiliyetler öğrenilebilir, geliştirilebilir. Televizyon …