Sanat terapisi etkinliği: Problemim ne kadar büyük?

0
10461
sanat terapisi etkinliği, dışsallaştırma, metafor

Derecelendirme sorularına günlük hayattan çok sevdiğim bir örnek vermek istiyorum.

Ağlama krizleri geçiren çocuğunu sakinleştirmenin yaratıcı bir yöntemini bulur anne. Ağladığı zamanlarda çocuğuna şu soruyu yöneltir. “Problemin küçük mü, orta büyüklükte mi, yoksa büyük mü?” Bu soru çocuğu üzerinde anında etki gösterir.

Benzer bir müdahaleyi danışanlarınıza önereceğim sanat terapisi etkinliği ile de uygulayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle de genç bireylere problemlerinin öncelik derecesini gösterebilir. Gereksiz bir şekilde kafalarında felaket gibi görüp görmediklerine dair içgörü kazanabilirler.

Danışanınızda bu sayfada bulunan resmi gösterip şu soruyu sorabilirsiniz.

Terapist: Resimdeki dalgalara bak. İçinde bulunduğun problemi hangi dalga boyu tarif ediyor? Büyük dalgalar büyük bir problemi, küçük dalgalar ise küçük bir problemi temsil ediyorlar.

Danışanınız daha sonra kendisini sembolize eden bir figür çizebilir. Kendisinden dalgaların ne kadar yakınında kendisini hissettiğini sorabilirsiniz. Bu figür basit bir Cin Adam olabilir.

Terapist: Seçmiş olduğunuz dalgaya bakın. Siz dalganın neresinde hissediyorsunuz kendinizi bu resim içinde. Kendinizi hissettiğiniz konumu çizebilir misiniz? Nasıl çizdiğinizin çok önemi yok. Basit bir çubuktan adam şeklinde olabilir.

Daha sonra şu soruyu yöneltebilirsiniz.

Terapist: Bu seçmiş olduğunuz dalga size doğru gelse, sizi sürükleyip okyanuslara kadar götürür mü? Yoksa sizi ıslatıp üzerinizden geçip gider mi?

Danışanınız bu gibi sorularınıza cevap verdikten sonra;

Terapist: Seçmiş olduğunuz dalgaya yeniden bakın. Probleminizi hala tam olarak karşıladığını düşünüyor musunuz? Peki ya kendi konumunuz. Kendinizi hala orada mı hissediyorsunuz?

Danışanınız problemlerini abartma eğilimi gösteriyorsa oldukça faydalı olabilir bu etkinlik farkındalık yaratma açısından.

Sanat terapisi aktiviteleri çocukların eleştirel düşünme kabiliyetlerinin de olumlu yönde gelişmesine yardımcı olabilir.

Eleştirel düşünme. Çocuklara sadece birlikte çalıştığınız problemlerini çözmede yardımcı olmaz bu teknik. Böylesi bir düşünce biçimini öğrenenler zamanla karşılaştıkları diğer güçlükleri de eleştirel bir şekilde değerlendirebilirler.

Çok sevdiğim bu dışsallaştırma örneğini uygulayanlarınız olursa geri bildirimlerini bekliyor olacağım.

Buna benzer bir yapılandırılmış psikoterapi sürecinde kullanabileceğiniz çizim tekniği olan yaşam yolculuğu adını verdiğim aktiviteye göz atmak isteyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Karakter güçleri kartları ile yapabileceğiniz 10 etkinlik.

Sanat terapisi etkinliği kaynak kitap

Creative Counseling

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.