Matruşka bebekleri kullanarak yapabileceğiniz terapi etkinlikleri

Bu etkinliği bireysel terapi ya da grup terapisi sürecinde uygulayabilirsiniz.

Danışanınızdan matruşka bebekleri alarak farklı şekillerde yerleştirerek kompozisyon hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Ya da sadece düşünerek, farkındalık kazanmaya çalışarak geri bildirimde bulunabilirler.

Ben kimim?

Matruşka bebekleri genellikle 7 taneden oluşur. Her bir katmanda şunlara odaklanabilirler.

 1. Herkesin gördüğü ben
 2. Benimle tanışan insanların gördüğü ben
 3. Arkadaşlarımın gördüğü ben
 4. Yakın arkadaşlarımın ve aile bireylerimin gördüğü ben
 5. Sadece benim gördüğüm ben
 6. Benim henüz keşfetmediğim yanlarım
 7. Korda yatan ben

Danışanla teker teker bu katmanlar üzerine diyalog içine girebilirsiniz. Birinci katmanı çalıştıktan sonra danışanınızı eğer hazırsa matruşka bebeği açarak alttaki katmana geçmeye davet edebilirsiniz.

Hangi katmanda ne kadar kendilerinden ve başkalarından sakladıklarını inceleyebilirler. Bireysel kaynaklarını ve kendileri için utanç veren noktalarını keşfedebilirler böylelikle.

Her ne kadar klasik matruşka bebeklerine alışkın olsak da artık çok farklı karakterlerle üretiliyorlar. Bu nedenle farklı karakterleri de kullanabiliyor danışanlar. Örneğin; en üst katman için öfkeli bir matruşka bebeği seçerken, içte daha kırılgan bir tanesini seçebiliyorlar.

Matruşka bebeklerinden farklı olanlarını da seçebilir danışan. Yan yana koyarak bunlar kendime yakın gördüğüm parçalarım diyebilir. Bu durumda farklı boylar danışanın hayatındaki büyüklüğünü temsil edebilir. Örneğin; büyük bir hayal kırıklığı ve küçük bir öfkesi bulunabilir. Ya da büyük bir öfkenin içinde hayal kırıklığı barındırabilir.


Terapist: Sizinle ilk karşılaştığımızda henüz sizi tanımıyordum. Ben de diğerleri gibi sadece dış katmanınızı görüyordum. Başkalarının ne hissettiğini hiç umursamayan ve öfkesini kontrol etmekte güçlük çeken birini görüyordum. İkinci seansta bir alttaki katmanda yatan arkadaşlarınıza göstermek istemediğiniz yanınızı tanımaya başladım. Başkaları tarafından sevilmeyi istediğini ve bu nedenle öfke kontrol problemi üzerinde çalışmak istediğini itiraf ediyordu. Bana güvenmeye başladığı için bir nebze incinebilir hale gelmişti. Altıncı seansa vardığımızda üçüncü katmanı gördüm. Normalde sadece aile bireylerinin gördüğü katmanı. Ailedeki problemlerden ve babası tarafından nasıl incindiklerinden bahsetti. Bana duygularından ayrıntılı bir şekilde bahsederek tavsiyede bulunmamı istedi, çünkü bana güvenmişti artık.

Kısa süren bir terapi sürecinde bir çok zaman son iki katmanı görmeyiz. Yine de bu katmanların varlığına işaret ederek, orada olduklarını kabulleniriz. Danışanlarımız tam olarak göstermeseler de onlar hakkında konuşabilirler.

Gestalt terapi bilinç dışını reddetmez. Adeta bir soğan gibi her katmanımızın da yine soğan olduğunu iddia eder. Matruşka kadar bunu ortaya açıkça koyan bir materyal zor bulunur. Herkesin kat kat farklı kimlikleri olabilir. Özellikle genç bireylere benliğimizin katmanlarını gösterirken oldukça etkili olabilir matruşka bebekler.


Matruşka bebekleri aynı zamanda savunma mekanizmalarımız için de güzel bir metafor olabilir.

Ayrıca matruşka bebekleri farklı sistemleri çalışmak için de kullanabilirsiniz. Sistemik aile terapisi sürecinde genelde bu bağlamda kullanıyoruz. Geniş toplum içinde, sosyal ortamında, aile içinde, kendi iç dünyasında birey nasıl etkileniyor.

Danışanınıza sorabileceğiniz sorular

 • Dışardan ne görüyor insanlar?
 • Ben insanların dışarıdan ne görmelerini istiyorum? İnsanların kiminle ilk olarak tanışmasını istiyorum?
 • Bir insana ne kadar sürede ikinci katmanımı gösterebilirim?
 • Daha iç katmanlarımla tanışma cesaretim var mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.