Carl Rogers ile Gloria: Seans transkripsiyonu ve çevirisi

Carl Rogers & Gloria

Carl Rogers’ın Gloria ile yapmış olduğu seansın transkripsiyonu

Çeviren: F. Tuba Aydın 

 © 2018 Tüm Hakları Saklıdır

[R] [Rogers], [G] Gloria

DR. CARL ROGERS & GLORIA 

R1 [Gloria içeri girerken Rogers ayakta.] Hayırlı Günler. [G: Merhaba, Dr. Rogers] Ben Dr. Rogers, siz de Gloria olmalısınız. [El sıkışıp otururlar.]

G2 Evet.

R2 Oturmayacak mısınız? Birlikte yarım saatimiz var ve ben gerçekten bu yarım saatte ne başarabiliriz bilmiyorum ama umarım en faydalı şekilde kullanabiliriz bu yarım saati. Sizi rahatsız eden her ne ise onu bilmek isterim.

G3 Şu anda biraz gerginim [R: Hmm] ama benimle alçak sesle konuştuğunuz için kendimi rahat hissediyorum ve bana karşı çok sert olacakmışsınız gibi gelmiyor.

R3 Sesinizde biraz titreme hissediyorum… [G: Güler]

G4 Uh, hmm sizinle konuşmak istediğim asıl mesele yeni boşandım ve hmm ve daha önce terapiye gittim. Ve kendimi rahat hissettim ayrıldığımda ve şimdi bir anda en büyük mesele bekar hayatıma alışmakta. [R: Hmm, Hmm]. Ve… beni rahatsız eden en büyük mesele erkeklerle ilgili. Ve evde erkeklerin olması ve bundan çocukların nasıl etkilenecekleri. [R: Hmm, Hmm]. İstediğim en büyük şey, sürekli aklıma gelen size söylemek istediğim dokuz yaşında bir kızım var. Onunla bir zamanlar büyük problemler yaşadım. Keşke titrememe engel olabilseydim. [R ve G: gülerler]. Onun etkilenebileceği şeyler konusunda çok hassasım. Onu üzmek istemiyorum. Onu şoke etmek istemiyorum. Onun beni kabul etmesini o kadar çok istiyorum ki. Ve biz birbirimizle çok açığız özellikle seks konusunda. Ve geçen gün bekar bir kız gördü hamile olan. Ve bana “kızlar bekarsa hamile kalabilirler” mi diye sordu. Konuşmamız güzeldi ve ben rahatsız değildim, bana babasını terkettikten sonra hiç cinsellik yaşayıp yaşamadığımı sorana kadar. Ve ben yalan söyledim. Ve o zamandan beri bu durum sürekli aklıma geliyor. Kendimi çok suçlu hissediyorum. Çünkü ona daha önce hiç yalan söylemedim ve bana güvenmesini istiyorum. Ve ben neredeyse sizden bir cevap bekliyorum. Bana söylemenizi istiyorum. Ona doğruyu söylersem bu onu kötü etkiler mi?

R4 Hmm. Bu endişe ve siz – aranızda varolan bu açık ilişkiyi kaybettiğinizi düşünüyorsunuz.

G5 Evet. Dikkatli olmam gerektiğini düşünüyorum. [R: Hmm]. Hatırlıyorum küçük bir kızken, annemle babamın seviştiğini öğrendiğimde kirli olduğunu ve berbat bir şey olduğunu düşünmüştüm. Ve bir süre annemden hoşlanmadım. Ve Pammy’e yalan söylemek de istemiyorum.

R5 Keşke size kızınıza ne söylemeniz gerektiğini söyleyebilseydim. [Güler]

G6 Bunu söylemenizden korkuyordum. [Güler]

R6 Çünkü sizin gerçekten istediğiniz bir cevap.

G7 Özellikle bilmek istiyorum dürüst ve açık olursam bu onu etkiler mi. Ya da yalan söylemiş olmam onu etkiledi mi? Mutlaka bir gerginlik olacaktır gibime geliyor ona yalan söylediğim için.

R7 Hmm. Sizden şüphelendiğini düşünüyorsunuz ya da bir şeylerin tam olarak yolunda olmadığını farketmiş olabileceğini.

G8 Zamanla bana karşı güvenini yitirecek gibime geliyor, evet. [R: hmm]. Ayrıca şunu da düşündüm. Ya biraz büyüdüğünde kendini değişik durumlar içinde bulursa. Bu durumda yüksek ihtimalle bunları bana itiraf etmek istemeyecek, çünkü benim çok iyi ve tatlı olduğumu düşünecek. Ve fakat benim gerçekte bir şeytan olduğumu düşünecek. Ve ben o kadar çok beni kabul etmesini istiyorum ki. Ve bilmiyorum dokuz yaşındaki bir çocuk ne kadarını alabilir?

R8 Ve her iki alternatifte size endişe veriyor. Sizin daha iyi ya da olduğunuzdan daha iyi olduğunuzu düşünmesi.

G9 Evet.

R9 Ve sizin olduğunuzdan daha kötü olduğunuzu düşünmesi.

G10 Olduğumdan kötü değil. [Gülümser.] Beni olduğum gibi kabul edebilir mi bilmiyorum. Çok sevimli ve anaç olduğum resmini çizdiğimi düşünüyorum. Ve gölgeli tarafımdan utanıyorum. [R: Hmmm, hmm]

R10 Anlıyorum. Biraz daha derinden geçiyor. Eğer size gerçekten tanısaydı, sizi kabul eder miydi? Edebilir miydi?

G11 Bilmediğim şey bu. Benden uzaklaşmasını istemiyorum. [R: Bu ilişkide]. Ve ben bu konuda nasıl hissettiğimi de tam olarak bilmiyorum. Bazı zamanlar bir erkek benimle kalınca çok suçlu hissediyorum. Bu nedenle özel bir şekil veriyorum eve ki çocuklar beni hiç o şekilde yakalamasınlar. Çünkü bu konuda çok temkinliyim. Ve böyle arzularımın olduğunu da biliyorum.

R11 Ve bu durumda açıkça görülüyor ki bu sadece onunla ilgili bir problem değil ya da onunla olan ilişkinizle ilgili. Bu sizin içinizde de var.

G12 Ve suçluluk duygum. Evet evet. [R: Oh] Oldukça sık suçluluk duyuyorum. [Dudaklarını nemlendirir.]

R12 “Kendimin neleri yapmasını kabul edebilirim?” Ve hmm [G: Evet, Evet]. Yakalanmamak için kurnazlıklar yaptığınızı farkediyorsunuz. Suçluluk duygusu ile hareket ettiğinizin farkına varıyorsunuz.

G13 Evet. [R: hmm] Ve bundan hoşlanmıyorum… Yaptığım her şeyde rahat olmak istiyorum. Pammy’e bunu söylememeyi seçersem, bununla baş edebileceğini hissetmek istiyorum. [R: hmm]. Ama hisetmiyorum. Dürüst olmak istiyorum ama bazı durumlar var kendim bile kabullenemiyorum. [R: hmm].

R13 Ve siz kendiniz bunları kabul edemesseniz, nasıl bunu rahatlıkla ona söyleyebilirsiniz?

G14 Evet.

R14 Hmm. Evet, söylediğiniz gibi bu arzulara sahipsiniz ve duygularınız var, fakat, fakat bunlarla kendinizi iyi hissetmiyorsunuz.

G15 Evet. [R: Gülümser] [Sessizlik] Ve şöyle hissediyorum. Orada oturup bunun içinde boğulmama izin vereceksiniz [güler] ve ben daha fazlasını istiyorum. Bu suçluluk duygusundan kurtulamama yardım etmenizi istiyorum. Yalan söylemekten ya da bekar erkeklerle yatağa gitmekten duyduğum suçluluk duygusundan kurtulabilsem. Böylelikle kendimi rahat hissedebilirim.

R15 Hmm. Ve ben de şunu söylemek istiyorum. “Hayır sizin bu duygular içinde boğulmanızı istemiyorum. Fakat diğer yandan da bunun sizin için cevaplayamayacağım kadar çok mahrem olduğunu düşünüyorum. Ama eminim ki size cevabınızı bulma yolunda yardım edeceğim.” Bilemiyorum bu sizin için bir şey ifade ediyor mu?

G16 Böyle söylemenizi taktir ediyorum. Bunu gerçekten istiyor gibi geliyor sesiniz. Ama nereye gideceğimi bilmiyorum. [R: hmm]. Nereye gideceğimi bilmeye başlamıyorum. Suçluluk duygumla baş etmeyi öğrendim sanıyordum. Şimdi hepsi yeniden geliyor. Hayal kırıklığına uğradım kendi adıma. [R: hmm]. Kendimle barışık olmak istiyorum. Ne yaparsam yapayım, bu kendi ahlak ve yetiştirilme tarzıma ters bile olsa kendimle barışık olmak istiyorum. Ve şimdi böyle değilim. Şeydeki gibi… İşyerimde bana anne gibi davranan biri var. Sanıyorum çok tatlı olduğumu düşünüyor. Ona kesinlikle bu şeytani yanımı göstermek istemiyorum. Ben çok tatlı olmak istiyorum ama bu benim için çok zor. Bunlar yeniden çok yeni gibi görünüyor. O kadar hayal kırıklığına uğratıyor ki.

R16 Hayal kırıklığını görüyorum. Üstesinden geldiğinizi düşündüğünüz bir çok şey ve şimdi suçluluk ve insanlara sadece bir yanınızın kabul edilebilir olduğunu görüyorsunuz.

G17 Evet.

R17 Bu tekrar tekrar geliyor. [Sessizlik] Sanıyorum sizdeki derin şaşkınlığı hissediyorum. “Ne halt edicem” “Ne yapabilirim?”

G18 Evet ve ne keşfettim biliyor musunuz doktor bey. Yaptığım her şeyi dürtüyle Pammy’e gidip anlatmak doğal geliyor ya da biriyle randevuya gitmek. Çocukken ne kadar etkilendiğimi düşününceye kadar rahat hissediyorum kendimi. Ve hatırlar hatırlamaz tuhaf oluyorum. [R: hmm]. Şey gibi, iyi bir anne olmayı çok istiyorum. Ve kendimi de iyi bir anne gibi hissediyorum. [R: hmm]. Ama sonra bu bir sürü istisnalar var. Çalışmaktan duyduğum suçluluk duygusu gibi. Çalışmak istiyorum ve ekstra paramın olması çok güzel. Geceleri çalışmak istiyorum. Ama çocuklar için gerçekte iyi olmadığımı düşündüğüm ya da onlara yeterince vakit vermediğimi düşündüğüm anda yeniden suçluluk duymaya başlıyorum. Yeniden hissedilmeye başlıyorum. Sonra bu şu zamanlarda – hmm ne diyorlar hani? İki arada bir derede kalıyorum. Tam olarak böyle bir his. Bunu yapmak istiyorum, doğru gibi geliyor, fakat tüm bunlarla iyi bir anne olmuyorum ve her ikisini de olmak istiyorum. Giderek ne kadar mükemmeliyetçi olduğumun farkına varıyorum. Böyle gibi görünüyorum. Ben mükemmel olmak istiyorum. Ya kendi standartlarımda mükemmel olmak istiyorum, ya da bu ihtiyacı artık duymak istemiyorum.

R18 Hmm, sanırım ben biraz farklı işitiyorum –bu hmm– mükemmel olmak istiyorsunuz, fakat sizin için çok büyük bir şey çok büyük bir öneme sahip iyi bir anne olmak ve siz iyi bir anne olmak istiyor gibi görünüyorsunuz her ne kadar gerçek düşünceleriniz bundan farklı olsa da. Bu doğru mu?

G19 Hmm, Bunu söylediğimi düşünmüyorum. [R: Oh, ok]. Hayır bu tam olarak hissettiğim şey değil. Kendimi her zaman onaylamak istiyorum ama davranışlarım bir çok zaman buna izin vermiyor. Kendimi onaylamak istiyorum. [Susuyor]. Ben, ben…

R19 Görüyorum ki… siz – peki izin verin – Anlamak istiyorum. Haraketlerinizden sanki sizin dışında oluyorlarmış gibi bahsediyorsunuz. Kendinizi onaylamak istiyorsunuz ama yaptığınız şeyler bir şekilde kendinizi onaylamanıza izin vermiyor.

G20 Evet. [Susuyor] Kendimi bazı konularda kabullenemem gibi geliyor. Örneğin; seks yaşamım. [R: Hmm] Bu büyük bir mesele. Eğer gerçekten bir adamı sevsem ve ona saygı duysam ve ona hayran olmuş olsam, sanıyorum o zaman onunla yatağa gitmekten suçluluk duymam. Ve o zaman çocuklara bahaneler bulmam gerekmezdi. Onu gerçekten önemsediğimi görürlerdi. [R: Hmm] Fakat, fiziksel olarak arzu hissettiğimde ve kendime “Tamam o zaman, neden olmasın” dediğimde ve istiyorumda zaten, fakat sonrasında suçluluk duyuyorum. Nefret ediyorum çocukların yüzüne bakmaktan, kendime bakmayı sevmiyorum ve çok nadiren bundan zevk alıyorum. Ve demek istediğim bu. Eğer koşullar farklı olmuş olsaydı ve o zaman bu kadar suçluluk duyacağımı sanmıyorum, çünkü doğru olduğunu düşünürdüm.

R20 Yaa, Sanıyorum sizin şöyle dediğinizi duyuyorum. Eğer bir adamla yatağa gittiğimde yaptıklarım uyumlu (authentic) olsaydı ve aşk, saygı ve benzeri şeylerle dolu olsaydı, Pam’la olan ilişkimde suçluluk duymazdım. Bu durumla ilgili kendimi rahat hissederdim.

G21 Evet, böyle hissediyorum [Güler]. Ve biliyorum bu kulağa mükemmel bir şey istiyormuşum gibi geliyor. Ve bu arada, bu arzuları durduramıyorum. Bunu da denedim. Kendime şunu söylemeyi denedim. “Peki kendimi bunu yaptığımda sevmiyorum. Bu nedenle artık yapmayacağım.” Fakat, sonra çocuklara sinirleniyorum. Neden yapmak istediğim şeyleri yapmama engel olsunlar diye düşünüyorum ve bu gerçekten kötü.

R21 Ama sanıyorum sizi şunu söylerken duydum. Bu sadece çocuklar değil. Ama böyle olmadığında da tam olarak hoşunuza gitmiyor…

G22 Doğru. Bundan eminim. Sanıyorum bu farkında olduğumdan da daha çok böyle. Ama bunu en fazla çocukları almaya gittiğimde hissediyorum. Bunu kendimde de hissediyorum.

R22 Ve bir şekilde, bazen, sahip olduğunuz duygular için onları suçlar gibi oluyorsunuz. Yani, neden sizi normal bir seks yaşamından uzaklaştırsınlar, hı?

G23 Aslında, seks yaşamı, normal değil diyebilirim çünkü bir tarafım bunun sağlıklı olmadığını söylüyor. Sırf fiziksel olarak etkilendiğiniz için ya da bunun gibi, ya da fiziksel bir gereklilik. Bu nedenle içimde bir his bunun zaten doğru olmadığını söylüyor.

R23 Hmm. [Sessizlik] Fakat bazen iç standartlarınızla uyumlu haraket etmediğinizi hissediyorsunuz.

G24 Doğru, doğru.

R24 Ama biraz önce buna engel olamadığınızı da söylüyordunuz.

G25 Keşke yapabilsem. Böyle ve yapamıyorum. Şimdi kendimi eskisi gibi kontrol edemediğimi de hissediyorum. Bazı belli nedenlerden dolayı şimdi yapamıyorum. Oluruna bırakıyorum ve ben – yanlış yaptığım bir çok şey var suçluluk duymam gereken. Ve bunları sevmiyorum. Sizin bana açık bir cevap vermenizi çok istiyorum. Ve bunu sorucam size ve direkt bir cevap beklemiyorum. [Güler] Ama istiyorum. Nasıl düşünüyorsunuz – benim için en önemli olan şey dürüst ve açık olmak ve eğer açık ve dürüst olursam çocuklarımla, bu onlara zarar verebilir mi? Mesela, Pammy’e diyebilsem, “Evet, yaptım – Kendimi kötü hissediyorum sana yalan söylediğim için, Pammy ve şimdi sana doğruları söylemek istiyorum.” Ve ona doğruları söylesem ve şok olursa bana karşı. Bu onu daha mı fazla rahatsız eder? Bu suçluluk duygusundan kurtulmak istiyorum ve bu bana yardım eder. Fakat bunları onun üzerine atmak istemiyorum.

R25 Bu doğru.

G26 Sizce bunlar onu incitir mi?

R26 Bu gerçek bir endişe. Sanıyorum huhh – Biliyorum bu size biraz kaçamak bir cevap gibi gelebilir. Ama bana öyle geliyorki aslında dürüst olmadığınız kişi kendinizsiniz. [G: Elbette]. Çünkü ben özellikle şöyle demenizden çok etkilendim. “Yaptığım şeyde kendimi iyi hissetsem, bu bir adamla yatağa gitmek olsun ya da her neyse, gerçekten bu konuda doğru olduğumu hissedersem, o zaman Pam’a ne dediğimle ya da onunla olan ilişkimle ilgili endişeler yaşamam.”

G27 Tamam. Doğru. Ne söylediğinizi duyuyorum… Tamam o halde ben de bu konuda çalışmak istiyorum. [R: Bu zor öyle mi?] Kendimi kabullenmeyi çalışmak istiyorum o halde. Bu konuda iyi hissetmek istiyorum kendimi. Ama bu mantıklı geliyor. Bunun doğal olarak geleceği ve Pammy konusunda endişelenmem gerekmeyeceği. [R: Hmm]. Ama işler benim için böyle yanlış göründüğünde ve yapma dürtüm olduğunda, nasıl kabullenebilirim?

R27 Yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyleri yaparken, kendinizi daha fazla kabullenmek istiyorsunuz. Doğru mu?

G28 Doğru. Ve şöyle hissediyorum, şöyle…

R28 [Güler] Zor bir görev gibi görünüyor.

G29 Yaa, şunu söylemek istiyor gibisiniz; “Neden şimdi bunlar yanlış olsun” ve huhhh, burada da karışık duygularım var. [R: Hmm]. Terapi sayesinde şöyle söyleyeceğim. “Bak, bu doğal. Kadınlar böyle hisseder. Tabi biz bunu sosyal olarak çok konuşmayız fakat tüm kadınlar böyle hissediyor ve bu çok doğal.” Hayatımın son 11 yılında cinselliğim oldu. Ve tabii ki şimdi istiyor olacağım, fakat hala gerçekten bir adama aşık değilsem doğru olmadığını düşünüyorum. Ama vücudum öyle düşünmüyor. Ve böylelikle bilemiyorum nasıl kabulleneceğimi.

R29 Bana bir döngü gibi geldi, değil mi? Şöyle düşünüyorsunuz, ben ya da genel olarak terapistler, ya da insanlar şöyle diyecekler; “Bu doğru, bu doğru, bu yeterince doğal, devam et.” Ve, sanıyorum vücudunuzda bu görüşün yanında yer alıyor. Ama sizin içinizde bir şey şöyle diyor. “Ama bunun böyle olmasından hoşlanmıyorum, gerçekten doğru olmadığı müddetçe.”

G30 Doğru [Uzun bir ara] Şey, ben umutsuz bir vakayım. [R: Hmm] Tüm bunlar hissettiğim şeyler. Ve şöyle hissediyorum – Peki şimdi ne olacak?

R30 Hmm. Bir çatışma hissediyorsunuz ve bu çözülemez görünüyor. Ve bu nedenle umutsuz bir durum ve şimdi bana bakıyorsunuz ve ben bu durumda size pek yardımcı olamıyor gibiyim.

G31 Doğru. Aslında biliyorum bunu benim için cevaplayamayacağınızı. Fakat bana yol göstermenizi ya da nereden başlamam gerektiğini göstermenizi istiyorum. Ya da – böylelikle bu kadar umutsuz görünmesin. Biliyorum bu çatışma ile yaşayabilirim ve biliyorum bir şekilde işler yoluna girer. Fakat daha rahat olmak istiyorum yaşam tarzımla. [R: Mmm] Ve olamıyorum.

R31 Sormak istediğim bir şey var. Size söylememi istediğiniz şey nedir?

G32 Şunu söylemenizi istiyorum [Gülümser]. Dürüst olmamı ve Pammy’nin beni kabul edeceğini. Ve ayrıca şöyle bir hissim var eğer Pammy ile gerçekten risk alabilseydim, onca insanın arasında şunu diyebilirdim. “İşte burada küçük bir çocuk beni kabul ediyor ve ben gerçekten kötü biri değilim.” Eğer o benim nasıl bir şeytan olduğumu bilse ve yine de beni sevse ve kabul etse, bu benim kendimi kabul etmemi kolaylaştırır. Böyle çok kötü değil gibi [R: Hmm]. Bana gidip dürüst olmamı söylemenizi bekliyorum. Fakat onu üzme sorumluluğunu almak istemiyorum [R: Hmm]. Burada sorumluluk almak istemiyorum.

R32 Yani biliyorsunuz – İlişkide ne yapmak istediğinizi gayet iyi biliyorsunuz. Kendiniz olmak istiyorsunuz ve onun sizin aslında mükemmel olmadığınızı bilmesini istiyorsunuz. Ve onun belki de onaylamayacağı şeyler yapmak istiyorsunuz. Fakat uhh – bir şekilde mükemmel olmayan biri olarak size sevmesini ve kabul etmesini istiyorsunuz.

G33 Evet. Merak ediyorum, eğer annem benimle daha açık olabilseydi, belki de o zaman bu kadar dar bir tutumum olmazdı seks hakkında. Eğer onun da biliyorsunuz, oldukça seksi, kaba ve şeytani olabileceğini düşünseydim, onu o kadar da sevimli bir anne olarak görmezdim. Başka türlü yanlarının da olabileceğini görürdüm. Ama o bunlar hakkında konuşmadı [R: Hmm]. Belki de bu bakışı ondan aldım. Ben Pammy’nin beni tam bir kadın olarak görmesini istiyorum, ama kabul de etmesini istiyorum.

R33 O kadar da emin değil gibi görünmüyorsunuz.

G34 Değil miyim? Ne demek istiyorsunuz?

R34 Demek istediğim şu. Burada oturarak tam da şimdi bana Pam’le olan ilişkinizde ne istediğinizi söylediniz.

G35 [Kafası karışmış bir halde] İsterim, fakat bu riski tam olarak almak istemiyorum [R: Bunu anlıyorum]. Bunu bana bir otorite söylemediği müddetçe…

R35 Derinden inandığım bir şey var. Oda yaşamak büyük bir risk. [Sessizlik]. Onunla olan ilişkinizde bir risk almış olursunuz ve onun gerçekten kim olduğunuzu bilmesi riskini almış olursunuz.

G36 [Bekler] Yaaa. Ama bu riski almazsam, onun tarafından sevilmiş ve kabul edilmiş bile olsam bundan dolayı kendimi hiçbir zaman iyi hissetmeyeceğim.

R36 Mmm. Eğer size olan sevgisi ve kabullenmesi sizin hakkınızda yanlış bir fotoğrafa dayanacaksa, bunun neresi iyi olabilir ki? Bunu mu söylüyorsunuz?

G37 Evet, bunu söylüyorum. Fakat bir yandan da anne olmak büyük bir sorumluluk. Bunu da istemiyorum – çocuklarda büyük travmalara sebep olmak istemiyorum. Tüm bu sorumluluğu sevmiyorum. Evet, sanıyorum bu. Bunun benim hatam olmuş olabileceğini sevmiyorum.

R37 Mmm. Sanıyorum “yaşam riskli” dediğimde bunu kastediyordum. Bu hmm – Kızınızın yanında istediğiniz gibi bir insan olabilmek inanılmaz büyük bir sorumluluk.

G38 Öyle.

R38 Oldukça korkutucu bir tane.

G39 Ve biliyor musunuz, ben buna iki farklı şekilde bakıyorum. Kendimi çocuklara karşı dürüst biri olarak görmek istiyorum. Ve çocuklar benim hakkımda ne düşünürse düşünsün dürüst olarak gerçekten kendimle gurur duymak istiyorum [Kendisini göstererek] [R: Hmm]. Ve temelinde çok daha sağlıklı bir ilişki olurdu, fakat biliyorsunuz, babalarıyla oldukları zamanı kıskanıyorum. O daha küstah gibi geliyor. Pek de gerçek değil. Çok da dürüst değil, fakat her şeye rağmen babalarının sevimli yüzünü görüyorlar. Beni de babaları gibi sevimli bir şekilde görsünler istiyorum ama o çocuklarla tam da dürüst değil. Öyle görülüyor ki birini diğerine tercih etmek zorundayım. Ve biliyorum bu en çok istediğim şey, fakat uhhh, bu zaferi kaçırıyorum.

R39 Evet. Şu şekilde hissediyorsunuz; “Babalarına karşı olduğu gibi bana karşı da kafalarında güzel bir resim olsun. [G: Evet, doğru] ve o biraz sahte ise, belki ben de biraz öyle olmalıyım.” Bu biraz fazla sert gibi geliyor, fakat-

G40 Ama oldukça yakın. Ben de bunu söylemek istiyorum. Ama ah – Fakat biliyorum ona karşı dürüst olursam benim hakkımda düzgün bir resmi olmaz [Büyük bir gülümseme] [R: Güler]. Ayrıca ben genel olarak babaları ile kıyasla biraz daha kabayım. Bu nedenle babalarına kıyasla daha fazla onaylamadıkları şey nasıl olsa yapma eğilimim var.

R40 Sizi tanırlarsa sevmeleri gerçekten zor olur gibi geliyor kulağa.

G41 Evet öyle. Bunun gerçekten böyle olduğunu biliyorsunuz. Terapiden önce kesinlikle diğer seçeneği seçerdim. Onların saygısını kazanıcam nasıl olursa olsun – ölmek zorunda bile olsam.

R41 Anlıyorum.

G42 Ama şu anda bunun doğru olmadığını biliyorum [R: Hmm, hmm]. Ve tam olarak emin değilim beni gerçekten kabul ederler mi? Bir şeyler kabul edeceklerini söylüyorum. Biliyorum ederler, ama tam olarak emin olamıyorum. Emin olmak istiyorum. Bu gibi şeyleri isteyip duruyorum.

R42 Ve şu anda bir anlamda tarafsız bölgedesiniz bir o yana bir bu yana gidip geliyorsunuz. Fakat istiyorsunuz ki biri size şöyle söylesin; “Bu doğru olanı, devam et ve yap.” [Etrafına bakar]

G43 Evet, evet. Bu yüzden saygı ve hayranlık duyduğum birinin kitabında “ne olursa olsun doğru olanı yapın, dürüstlük son demde kazanacak” sözünden cesaret buldum. “Allah aşkına, haklıyım.” Fakat …

R43 Tek başınıza bir şeyi seçmeniz oldukça zor. Öyle değil mi?

G44 Bu beni olgun değilmişim gibi hissettiriyor. Bunu kendimde sevmiyorum. Keşke daha büyümüş olsaydım ya da kendi kararlarımı verecek ve bunlara bağlı kalabilecek kadar olgun olsaydım, fakat bu konuda yardıma ihtiyacım var – beni dürtüklüyecek birine.

R44 Yani kendinizi bu konuda suçluyorsunuz sanıyorum. Ve şöyle hissediyorum; “Herhangi biri olsaydım ya da büyümüş olsaydım. O zaman kendi kararlarımı verebilecek olgunlukta olurdum.”

G45 Evet, evet. Ve daha fazla risk alırdım. Keşke daha fazla risk alabilseydim. Keşke sadece dostdoğru bir şekilde gidip çocuklar her nasıl büyürlerse büyüsünler en iyisini yaptım ben elimden gelenin diyebilseydim. Sürekli bu çatışmayı yaşamak zorunda olmazdım. Ve ileriki yıllarda şunu söylemek istiyorum; “Bana ne sorarsanız sorun çocuklar en azından hep doğruyu söyledim. Belki bundan hoşlanmadınız ama doğrular bunlardı.” [Kamera ellerine odaklanıyor.] Buna hayranlık duyabilirim. [R: Hmm.] Ben – Ben yalan söyleyen kimselere saygı duymuyorum. Görüyormusunuz nasıl iki uçlu bir değnek. Kendimden nefret ediyorum kötü olursam, ama yalan söylersem de nefret ediyorum. Yani bu kabullenme. Kendimi daha fazla kabullenmek istiyorum.

R45 Sanıyorum ses tonunuza bakılırsa, onaylamadığınız şeyleri yaptığınızdan daha fazla kendinizden nefret ediyor gibisiniz yalan söylediğinizde.

G46 Evet. Çünkü bu beni gerçekten rahatsız ediyor. Bu olay Pammy ile bir ay önce yaşandı ve sürekli aklıma geliyor. Bilemiyorum dönüp konuşsam mı yoksa beklesem mi. Bana sorduğu şeyi unutmuş bile olabilir, ama off – sadece-

R46 Önemli olan siz unutmadınız.

G47 Hayır… Hayır, unutmadım. En azından yalan söylediğimi hatırladığımı bundan dolayı üzgün olduğumu ve beni rahatsız ettiğini söylemek istiyorum ona [Ara verir]. Şimdi çözülmüş gibi hissediyorum bu mesele. Ve hiçbir şey çözmedim, fakat rahatlamış hissediyorum [R: Hmm, Hmm]. Bana şöyle söylüyordunuz gibi geldi – siz söylemiyordunuz – tavsiye vermiyordunuz, fakat bana şöyle söylediğinizi hissediyordum; “Sen gerçekten istiyorsun- Gloria gitmek istediğin yolu biliyorsun. Git ve o yolu devam ettir.” Sizin beni desteklediğinizi bu şekilde hissettim. Sizden bir nevi destek hissettim.

R47 Sanırım ben de şu şekilde hissediyorum. Ah, bana ne yapmak istediğinizi bildiğinizi ve evet insanları yapmak istedikleri şeylerde desteklemeye inanıyorum. İşler sizin için göründüğünden biraz daha farklı bir eğim.

G48 Bana şöyle mi diyorsunuz?

R48 Beni ilgilendiren kısım şu ah… Gerçekten seçmediğiniz bir şeyi yapıyor olmanız hiç güzel değil. Bu nedenle kendi içinizden gelen tercihlerinizi belirlemenizde size yardımcı olmak istiyorum.

G49 Ama burada bir çatışma da var çünkü gerçekten ne yapmak istediğim konusunda emin değilim. Yalan söyleme kısmı. Evet. Fakat kendime karşı gelirsem ne yapmam gerektiğinden emin değilim. [R: Elbette] Eve bir erkek getirmek gibi. Bunu yapmak istediğimden emin değilim. Sonrasında suçlu hissedeceksem, gerçekten de istememişimdir.

R49 Ve şöyle söylemenizle ilgileniyorum. Tam olarak hangi kelimeleri kullandığınızı hatırlamıyorum. Fakat kendinize karşı gelen bir şeyi yaptığınızda kendinizden hoşlanmıyorsunuz ya da onaylamıyorsunuz bunu. [G: Elleri yüzünde.]

G50 Evet. Ve biliyorsunuz bu çok farklı. Şu anda bahsettiğimiz gibi bir şey. Bir şeyi yapmak isteyip istemediğinizi bilmekten farklı bir durum. Sabah işe gitmek istiyor muyum, istemiyor muyum, bu kolay [İki elinde avuçları havada]. Ama kendimi rahat hissetmediğim bir şeyi yaptığımda, otomatik olarak şunu söylüyorum. “Rahat değilsen bu konuda Gloria, bu doğru değildir. Bir şeyler yanlıştır.” Peki bu durumda şimdi size sormak istediğim şey şu. Hangisinin daha güçlü olduğunu nereden bilebilirim. Bunu yaparsam, bu daha güçlü mü demek? Ve ama bunu reddedersem, bu beraberinde gitmesi gereken bir parça değil mi? Görüyorsunuz, siz gibi geliyor kulağa… [İki eliyle kendisini gösterir.] Bir çelişkiyi tespit ediyorum. Ben bunun altında değilim – takip etmiyorum.

R50 Öyle görülüyor ki kendinizde de bir çatışma görüyorsunuz, her ne kadar kendinizi. Sizin şunu söylediğinizi duydum. Gerçekten yaptığınız şeye karşı kendinizi rahat hissetmekten hoşlanıyorsunuz.

G51 Evet ve bazı zamanlar, karar verdiğimde. Bu doğru oldu diyorum. [R: Hmm] Bu tam manasıyla doğru oldu – çatışma yok – fakat başka zamanlar oluyor yapmaktan hoşnut olmadığım şeyleri yaptığım. Burada bir çatışma oluyor [R: Hmm]. İkisi aynı şey değiller. Söylemek istediğim, nereden bileceğim gerçek duygularımı takip ettiğimi, daha sonrasında çatışma yaşayacaksam ya da suçluluk duyacaksam eğer.

R51 Anlıyorum. Çünkü şu anda doğru duygularınız gibi görünebilir.

G52 Evet. Yani böyle yapmaya başlayacaksam – Peki.

R52 Hmm. Hmm. Bu gerçekten zor değil mi… Eğer şu an içinde kendinizi rahat hissetmiyorsanız, fakat sonrasında hiç iyi hissetmeyecekseniz hangi yol gerçekten takip etmeniz gereken yoldu?

G53 Biliyorsunuz en öne çıkan şey şu – Beni takip ediyor musunuz bilmiyorum, ben çatışmadan bahsedince. Örneğin; kocamı birkaç yıllığına terk etmek istemiştim. Hiç bir zaman yapmadım bunu. Sürekli bunun ne kadar iyi ya da ne kadar korkunç olduğunu düşünüp durdum. Ve bir anda yaptığımda doğru olan şeydi bu. Ona karşı kendimi kötü hissetmedim. Kendimi takip ettiğimi bildiğim zamanlar bunlar. O zamanlarda tamamiyle duygularımı takip ediyorum. Orada hiçbir çatışma olmuyor. Bundan bazı üzücü şeyler meydana geldi [R: Muhakkak], fakat hala bir çatışma içinde değilim. Bu benim için gerçekten duygularımı takip etmek. Ve günlük hayatta küçük kararlar, küçük minik yapılacak şeyler bu kadar açık bir şekilde belli olmuyor. Bir çok çatışma geliyor onlarla birlikte. [R: Hmm, haklısınız] Bu doğalmı? [Kaşlarını çatıyor.]

R53 Şöyle de söyleseniz – sanıyorum şu şekilde – Fakat şöyle de söylüyorsunuz. Gerçekten kendiniz için doğru olan şeyi yaptığınızda kendi içinde bu duyguları çok iyi biliyorsunuz.

G54 Evet, evet. [Yüzü rahatlıyor.] Ve bu duyguyu diğer zamanlarda özlüyorum. Ve bu benim için çok iyi bir ipucu.

R54 Hmm. Bazen kendinizi dinleyerek şunun farkına varabiliyorsunuz, “Oh hayır, bu gerçek duygularım değil. Gerçekten yapmak istediğim şeyi yapıyor olsam böyle hissetmezdim.

G55 Ama fakat, başka bir çok zaman yine de yapıcam bunu. Ve şöyle söyleyeceğim; “Oh iyi, şu anda bu durumdayım, bir dahaki sefere hatırlıyacağım.” Bu sözden çok bahsettim terapide ve terapistler bana sırıttılar ya da gülüştüler ya da “ütopya.” Ama ben bu duyguyu takip ettiğimde, bu güzel duyguyu içimde hissettiğimde, bu bir nevi ütopya. Bunu demek istiyorum. Bu iyi bir şey olsa da kötü de olsa bu şekilde hissetmek istiyorum. Ama kendimle ilgili doğru hissediyorum. Bu istediğim…

R55 Sanıyorum bu ütopik anlarda bir şekilde kendinizi tüm hissediyorsunuz. Tamamiyle tek parça hissediyorsunuz.

G56 Evet. Bu bana tıkanmışlık hissettiriyor, çünkü bunu arzu ettiğim kadar sıklıkla hissetmiyorum. [Güler.] Ben bu bütünlük hissini istiyorum. Bu benim için gerçekten değerli. [Yüzüne dokunur.]

R56 Sanıyorum hiçbirimiz arzu ettiğimiz kadar hissetmiyor, fakat bunu gerçekten anlıyorum. [Ara verir] [G: Gözleri yaşla dolar.] Hmm, bu gerçekten size dokunuyor, öyle değil mi?

G57 Evet ve biliyor musunuz tam olarak ne düşünüyordum biraz önce. Ben – Ben kendimi aptal gibi hissediyorum bunu söylediğim için oh – bunu şu anda sizle konuştuğum için birden bire düşündüm. “Vay be, sizinle konuşabiliyorum ve beni onaylamanızı istiyorum ve saygı duymanızı, ama babamın benimle böyle konuşmamış oluşunu kaçırdım.” [Çenesine dokunur.] Şunu demek istiyorum, şöyle diyorum; “Vay be babam olmanızı istiyorum.” [R: Hmm, Hmm, Hmm] Bu bana nereden geldi onu bile bilmiyorum [Güler].

R57 Bana oldukça iyi bir kız evladı gibi görünüyorsunuz. [Durur] [G: Yere bakar.] Fakat siz gerçekten babanıza karşı açık olamamış oluşunuzu arıyorsunuz.

G58 Evet, açık olamadım. Fakat, bu konuda onu suçlamak istiyorum. Sanıyorum ben onun izin verdiğinden daha açıktım. Beni hiçbir zaman sizin gibi dinlemezdi ya da onaylamazdı, benim seviyeme inmezdi. Geçenlerde bunu düşündüm. Neden her zaman bu kadar mükemmel olmak zorundayım. Neden olduğunu biliyorum. Babam sürekli mükemmel olmamı isterdi. Sürekli iyi olmak zorundaydım [dudaklarına dokunur] ve ah… evet, bunu kaçırdım.

R58 Sadece onun olmanızı istediği gibi bir olmak için çok uğraşıyordunuz.

G59 Fakat aynı zamanda isyan ediyordum.

R59 Evet bu doğru. Kesinlikle. [Başını sallar]

G60 Geçen gün neredeyse ona bir mektup kustum. Garson olduğumu söyledim ki bunu kabul etmesini beklemiyorum. Geceleri dışarı çıkıyorum ve neredeyse onu arkadan vurdum – şöyle bir şey dedim “peki şimdi beni nasıl buluyorsun?” [R: Ohh, ohhh] Ve fakat, gerçekte kabullenme ve sevgi istiyorum ondan. Biliyorum beni seviyor.

R60 Ve ona bir tokat atarak şöyle söylediniz; “Ben şimdi buyum, gör halimi.”

G61 Evet. [R: Fakat siz ahh] “Siz beni büyüttünüz, memnun musunuz?” Ama biliyor musunuz bana ne desin istiyorum? “Bunun sen olduğunu biliyorum başından beri canım ve seni gerçekten seviyorum.” [Eliyle gözyaşlarını siler.]

R61 Oh, anlıyorum. Bunu söyleme ihtimali çok düşük olduğu için oldukça kötü hissediyorsunuz kendinizi.

G62 Hayır. Söylemeyecek. Duymuyor [Sesi kısık bir tonda]. Ondan korkmama rağmen iki yıl önce eve geri gittim gerçekten sevdiğimi görsün diye. Ve beni duymuyor. Şöyle söylüyor ha bire. “Canım biliyorsun seni sevdiğimi. Seni her zaman sevdiğimi biliyorsun.” Duymuyor. [Gözleri dolar.]

R62 Bu… Sizi gerçekten tanımadı ve sevmedi ve bu, bir anlamda, bu gözyaşlarını getiren şey.

G63 Ne olduğunu bilmiyorum. Biliyorsunuz, bundan bahsettiğimde, daha küstah hissediyorum. Yalnızca birkaç dakika sessiz dursam, oldukça derin bir üzüntü var orada. Bu nedenle kandırılmış hissediyorum. [Selpağa uzanıp, gözlerini siler.]

R63 Hmm. Hmm. Çok daha ko… Küstah olmak çok daha kolay, çünkü o zaman içinizde bu büyük yumruyu ya da incinmişliği hissetmiyorsunuz.

G64 Hmm. [Başını sallayarak] Ve yine umutsuz bir durum gibi görünüyor. Bu konu üzerinde çalışmaya gayret ettim, ve ah, sanıyorum kabullenmem gereken bir durum. Babam sadece istediğim şekilde bir adam değil. Daha anlayışlı birini isterdim ve ilgili. İlgi gösteriyor, fakat iletişim kurabileceğimiz ya da işbirliği yapabileceğimiz şekilde değil.

R64 Hmm. Kendinizi şöyle hissediyorsunuz, hayır “Sonsuza kadar aldatıldım.”

G65 Hmm. Bu nedenle onun yerine koyabileceğim biri arıyorum. Sizinle konuşmak gibi ve saygı duyabileceğim erkekleri seviyorum. Doktorlar ve bu şekilde altında belki şöyle bir duyguyu saklıyorum. Biz gerçekten çok yakınız, biliyorsunuz, bir nevi babamın yerine koyabileceğim biri.

R65 Ben bunun yapmacık olduğunu düşünmüyorum.

G66 Sonuçta siz benim gerçek babam değilsiniz [Güler]. [Kaşlarını kaldırır.]

R66 Hayır, kastım gerçekten yakın olma konusunda.

G67 Evet, anlıyorum. Ben bunun da taklit olduğunu düşünüyorum, çünkü sizin bana çok yakın olmanızı bekleyemem. Beni bu kadar iyi tanımıyorsunuz. [Peçeteyle oynar.]

R67 Peki, tek yapabileceğim, şu anda size karşı kendimi yakın hissediyorum [Uzun bir sessizlik.] [Buradan sonrası videoda mevcut değil. Ses kaydında bulunuyor.]

G68 Peki, sanıyorum tek istediğim daha fazla yakınlık.

R68 Bunu büyük bir gereksinim olarak mı hissediyorsunuz? Oldukça çok ilgi ve anlayışla doldurulabilecek olan.

G69 Kesinlikle. Ve nevrozlarımdan kurtulmakla o kadar meşguldüm ki. Tek bu nevrozun dolmasını istiyorum. Babam gibi beni sevebilecek olan birini bulmak istiyorum. Bunu erkek arkadaşlarda bile arıyorum. Sürekli daha yaşlı, ilgili, olgun ve küstah olmayan adamlar arıyorum.

R69 Derinlerde olmasını istediğiniz önemli bir şey sevebileceğiniz, saygı duyabileceğiniz ve sizi olduğunuz gibi kabul edebilecek olan mükemeliyetçi olmayan bir baba bulmak.

G70 Bu doğru. Ve ironik olan kocamdan ayrı olduğumdan beri çıktığım adamlar saygı duymadığım adamlar – genç, küstah, ilgili olmayan, ‘akıllı züppe’ tipte adamlar. Gerçekten saygı duyabileceğim insanlar değil. Bu böyle büyük bir şey gibi görünüyor.

R70 Aklıma gelen söz şu – Uygun mu değil mi bilemiyorum – Babanızın yüzünü tokatlıyorsunuz öyle değil mi?

G71 Oh? Olgun bir erkek isteyerek mi?

R71 Hayır. Gerçekte istediğinizden çok daha farklı erkeklerle birlikte olarak.

G72 Ama böyle demek istemiyorum. Neden gelmeye devam ediyorlar anlamıyorum.

Birey merkezli terapi – Kişi merkezli terapi  vaka analizleri

Kişi merkezli terapinin daha iyi anlaşılması için hazırlamış olduğum vaka analizleri ilginizi çekebilir.

Vaka analizi: Ders çalışma güçlükleri çeken öğrenci

Vaka incelemesi: İkircikli duygular

Süpervizyon vaka incelemesi

About adminsinn

Bunları da İnceleyebilirsiniz

Terapi hikayeleri: Minik Lina evde korku içinde

Bu terapi hikayesi ile evdeki çatışmalardan dolayı korku içinde yaşayan çocuklara yardımcı olmayı ve yetişkinlere …