Grup terapisi etkinliği: Karalamayı tamamlama

0
7000
Grup terapisi etkinliği olarak sanat terapisi karalama

Oldukça rahatlatıcı olabilen karalama sıklıkla sanat terapisi etkinliği olarak uygulanır.

✔️ Grup terapisi etkinliği olarak da kullanabilirsiniz.

✔️ Hem ergen / çocuk terapisi süreçlerinde hem de yetişkinlerle kullanabilirsiniz.

✔️ Pratik. Bu etkinlik için sadece kağıt, kalem ve boyalar yeterli.

Grup terapisi etkinliği olarak karalama nasıl uygulanır?

⇒ Danışanlardan bir parça kağıt almalarını ve içlerinden geldiği şekilde karalamalarını isteyin.

⇒ Daha sonra bu karalamalarını yanlarında bulunan kişiye uzatabilirler. Kendileri de diğer yanlarında oturan üyenin yapmış olduğu karalamayı alırlar.

⇒ Daha sonra bu karalamayı bir resme tamamlarlar.

* Buna benzer aktiviteleri kimi zaman anneler çocuklarının resimleri için yaparlar. Annelerin böylesi sanatsal çalışmalarına sosyal medyada rastlamışsınızdır.

Faydaları

Karalama yapmak şimdi ve buradaya odaklanmalarına yardımcı olur. Danışan örneğin mükemmeliyetçi davranmak yüzünden kötü sonuçlanan bir yaşam hikayesini konuşmak yerine resmine uzun süre başlamak da güçlük çekerek, silip tekrar yapmaya çalışarak gösterir bu özelliğini. Meselesi günümüze getirilerek çalışılmış olur.

  • Analiz yapmak yerine deneysel çalışılabilir. Bu açıdan gestalt terapi gibi hümanist yaklaşıma sahip terapistler için oldukça uygun bir etkinlik.
  • Karalamayı bir “sanat eserine” dönüştürmek danışanın hayal gücünü kullanmasını gerektirecektir.
  • Bu etkinlik ile bireyin farkındalığı gelişebilir.
  • Çizim yapmak rahatlatıcı etki yaratabilir.
  • Çizimler üzerine konulan motiflerde danışan kendi hayatının yansımalarını bulabilir.
  • Danışan başka türlü düşünme ve oluş biçimlerini motiflerde deneyebilir.

Yöneltebileceğiniz sorular

  • Bir karalamayı resme dönüştürmek nasıl bir deneyimdi?
  • Tam olarak ummadığınız ya da istemediğiniz bir noktadan başlamak nasıl bir deneyim? (Başka birinin karalamasından başlıyor olmak.) Normal hayatımızda da beklenmedik şeylere fakrlı şekillerde cevap verebiliriz.

Muhtemel geri bildirimler

Danışanlarınız kendilerini engellenmiş hissedebilirler başkasının başlamış olduğu karalama ile çalışmayı. Bu zorluğu bir fırsat olarak görebilenler de çıkabilir. “Bu bana şöyle bir ilham verdi… Bana bunları hatırlattı.” 

Tam olarak istediklerini ortaya koyamamak onları öfkelendirebilir. “Ben şöyle bir şey yapmak istiyordum ama beceremedim… Tam olarak istediğim şekil ortaya çıkmadı.”

Danışanınız aşırı mükemmeliyetçi bir tavır içine girerek bir türlü bitiremeyebilir resmini.

Tüm bu farklı tepkiler danışanlarınızın normal hayatta sıklıkla verdikleri tepkiler olabilir. Belki de çalışılması gereken temalardır bunlar. Kendisini engellenmiş hisseden bir danışanla ileride karşısına beklenmedik bir zorluk çıktığında nasıl tepki verebileceğini konuşabilirsiniz.

?️  İpucu

Çok büyük kağıtları tamamlaması uzun zaman alacaktır. Özellikle de grup terapisi etkinliği olarak. Orta büyüklüklerde seçmenizi tavsiye ederim.

Grup terapisi etkinliği – Kendisini acımasızca eleştiren danışanlar

Yapılandırılmış bir grupla sanat terapisi etkinliği ile kendisine karşı yargılayıcı bir tutum içinde olan danışanlarınıza yardımcı olabilirsiniz.

Grup üyelerine yaklaşık on kağıt verin. Her bir kağıda beşer çizgi çizsinler rastgele. Daha sonra yanlarında bulunan kişiye bu çizimleri uzatsınlar. Çizimleri alan grup üyeleri her bir kağıtta birer dakika harcayarak çizgileri bir resme dönüştürürler. Birer dakika gibi kısıtlı zamanları olduğu için mükemmeliyetçi ve yargılayıcı taraflarını susturma ihtiyacı içine gireceklerdir.

Bireysel terapi sürecinde uygulama

Bireysel terapide uygularken tahmin edebileceğiniz gibi danışan önce karalama yapar. Daha sonra biraz soluklanıp farklı perspektiflerden çizimine bakar.

Yapmış olduğu çizim deneyimledikleri, duyguları hakkında neler söylüyor?

Kendisini serbest bir şekilde sınır koymaya çalışmadan ifade etmek nasıl bir deneyim?

Bu şekilde rahat mı hissediyor yoksa kendisini kontrol etme ve yönlendirme isteği baskın mı geliyor?

Çocuk terapisi sürecinde uygulama

Çocuklara boş kağıtlar ve duygu kartlarından verebilirsiniz. Kartların üzerinde mutlu, öfkeli, kızgın… gibi duyguların adı ya da resmi bulunabilir.

Çocuklardan biri karalama yapar ve arkadaşına verir. Arkadaşı resmi tamamlar. Örneğin, rastgele bir karalamayı dondurma külahına tamamlar. Duygu kartlarından biri ile özdeşleştirir. Bu durumda “mutluluk” diyelim. Sonrada bu duyguyu ve resimle ilgili bir örnek verir hayatından. “Annem bana dondurma alınca mutlu oluyorum” gibi.

Örnek

Çocuklardan biri rastgele karalama yapar. Diğeri bu karalamayı hayalete benzeterek tamamlar. Hayaleti korku ile eşleştirir. Daha sonra başka bir arkadaşı “ama hayalet gel oyun oynayalım derse amma da saçma olur” diyerek duygu kartlarından şaşırmış ile eşleştirir.

?️  İpucu

Silinebilir küçük yazı tahtalarından da kullanabilirsiniz bu gibi etkinlikler için. Özellikle de çocuklarla çalışırken.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.