Oyun terapisi: Duyguları keşfetme şişeleri

0
3360
oyun terapisi duygu şişeleri ile duyguları keşfetmek

Duyguları keşfetmek çocuklar için zor olabilir. Bu nedenle farklı renkler, sesler… duyularla eşleştirerek öğrenmelerini kolaylaştırabiliriz.

Duyguları öğrenirken önemli olan bu duyguyu hangi durumlarda yaşadıklarını da öğrenmeleri, adlandırmaları… kendi hayatlarından örnekler vermeleri.

Çocuklar duygu şişelerini elleriyle tutup farklı akışkanlıklarda şekil değiştirmelerini gözlemleyebilirler. Ellerinde sallayarak stres atabilirler.

Oyun terapisi – Duyguları keşfetme şişeleri nasıl hazırlanır?

1. Metod

Makyaj ve temizlik malzemeleri satan alışveriş yerlerine giderek farklı renk ve akışkanlıkta malzemeler satan ürünleri keşfe çıkın. Duygulara uygun ürünler tercih edin. Şişelerin içindeki ürünler çocuklara zarar verebileceği için kalıcı uhu ile yapıştırmanız gerekecek. Ya da farklı bebe yağları gibi zararlı olmayacak türden sıvılar tercih edin. Ayrıca kilitlerini kapalı tutun. Bu metodun avantajı farklı akışkanlıkta sıvılar seçebilecek olmanız.

2. Metod

Farklı renklerde boyalar alarak biriktirdiğiniz boş plastik şişeler içinde sıvılar hazırlayın. Bunu çocuklarla birlikte de yapabilirsiniz. Öfke onlara hangi rengi hatırlatıyor? Peki ya üzüntü? Seçtiğiniz şişelerin şekli de o duyguyu yansıtabilir. Örneğin; şişmanca bir şişe öfkeyi andırabilir. Üzüntü bir damlayı andıran mavi bir sıvı olan şişe olabilir.

Şişelerin içine farklı objeler ekleyebilirsiniz. İnsanın içine oturan bir üzüntüyü temsil üzere ağır bilyeler konulabilir. Mutluluk için sarı bir sıvının içine pullar atabilirsiniz belki.

Duygu şişeleri kar kürelerini hatırlatır. Çocuk bunları sallayabilir, içine atacağınız cisimlerin haraketlerini inceleyebilir.

Çocuk terapisi sürecinde kullanabileceğiniz benzer etkinliklerden bazıları;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.