Matruşka bebekleri kullanarak yapabileceğiniz terapi etkinlikleri

Matruşka bebekleri terapi sürecinde farklı şekillerde kullanılabilir. Bireysel terapigrup terapisi, çocuk terapisi süreçlerine uyarlanabilir.

Terapi etkinliği – Ben kimim?

Danışanınızdan matruşka bebekleri alarak farklı şekillerde yerleştirerek kompozisyon hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Matruşka bebekleri genellikle 7 taneden oluşur. Her bir katmanda şunlara odaklanabilir danşanınız.

 1. Herkesin gördüğü ben
 2. Benimle tanışan insanların gördüğü ben
 3. Arkadaşlarımın gördüğü ben
 4. Yakın arkadaşlarımın ve aile bireylerimin gördüğü ben
 5. Sadece benim gördüğüm ben
 6. Benim henüz keşfetmediğim yanlarım
 7. Özde yatan ben

Danışanınızla teker teker bu katmanlar hakkında konuşabilirsiniz. Birinci katmanı çalıştıktan sonra danışanınız hazırsa matruşka bebeği açarak alttaki katmana geçmeye davet edebilirsiniz. Bu aktivite grup terapisi etkinliği olarak da oldukça uygundur.

Son iki katman olan “benim henüz keşfetmediğim yanlarım” ve “özde yatan ben” ile çalışmak kısa bir terapi sürecinde mümkün olmayabilir. Yine de bu katmanların varlığına işaret edilebilir. Orada olduklarını kabullenebiliriz. Danışanlarımız tam olarak göstermeseler de onlar hakkında konuşabilirler.

Danışanınıza sorabileceğiniz sorular

 • Dışardan ne görüyor insanlar?
 • Ben insanların dışarıdan ne görmelerini istiyorum? İnsanların kiminle ilk olarak tanışmasını istiyorum?
 • Bir insana ne kadar sürede ikinci katmanımı gösterebilirim?
 • Daha iç katmanlarımla tanışma cesaretim var mı?
 • Hangi katmanda ne kadar kendimden ve başkalarından saklanıyorum / utanıyorum… ?
 • Her bir katmanda ne gibi bireysel kaynaklarım var?

Her ne kadar klasik matruşka bebeklerine alışkın olsak da artık çok farklı karakterlerle üretiliyorlar. Bu nedenle birden fazla takım matruşkanız varsa, değişik karakterleri de kullanabiliyor danışanlar. Örneğin; en üst katman için öfkeli bir matruşka bebeği seçerken, içte daha kırılgan bir matruşka seçebilir.

Danışanların oldukça yaratıcı olduklarını gözlemledim matruşka bebeklerle kompozisyonlar oluştururken. Bunlardan bazıları şunlar:

 • Yanlarına değişik aksesurarlar ekleme, içlerine terapi odalarında sıklıkla bulunan cisimlerden (semboller) yerleştirme
 • Onlara farklı şekiller vermk, ters çevirme, yüzünü farklı yönlere çevirme, farklı takımlardaki alt ve üst parçaları birleştirme…
 • Katmanlardan bazılarını çıkararak eksiltme
 • Matruşka bebekler yan yana farklı boyutlarda kullanarak duygularını ifade etme.  Örneğin; büyük bir hayal kırıklığı ve küçük bir öfke. Ya da büyük bir öfkenin içinde barındırılan hayal kırıklığı.

Danışanınıza nasıl geri bildirim verebilirsiniz?

Psikoterapist: Sizinle ilk karşılaştığımızda henüz sizi tanımıyordum. Ben de diğerleri gibi sadece dış katmanınızı görüyordum. Başkalarının ne hissettiğini hiç umursamayan ve öfkesini kontrol etmekte güçlük çeken birini görüyordum. İkinci seansta bir alttaki katmanda yatan arkadaşlarınıza göstermek istemediğiniz yanınızı tanımaya başladım. Başkaları tarafından sevilmeyi istediğini ve bu nedenle öfke kontrol problemi üzerinde çalışmak istediğini itiraf ediyordu. Bana güvenmeye başladığı için bir nebze incinebilir hale gelmişti. Altıncı seansa vardığımızda üçüncü katmanı gördüm. Normalde sadece aile bireylerinin gördüğü katmanı. Ailedeki problemlerden ve babası tarafından nasıl incindiğinden bahsetti. Bana duyguları ayrıntılı bir şekilde anlatarak tavsiyede bulunmamı istedi. Çünkü bana güvenmişti artık.


Gestalt terapi sürecinde matruşka bebekler

Gestalt terapi bilinç dışını reddetmez. Adeta bir soğan gibi her katmanımızın da yine soğan olduğunu iddia eder. Matruşka kadar bunu ortaya açıkça koyan bir materyal zor bulunur. Herkesin kat kat farklı kimlikleri olabilir. Özellikle genç bireylere benliğimizin katmanlarını gösterirken oldukça etkili olabilir matruşka bebekler.Matruşka bebekleri aynı zamanda savunma mekanizmalarımız için de güzel bir metafor olabilir.

Sistemik aile terapisi sürecinde matruşka bebekler

Matruşka bebekleri farklı sistemleri çalışmak için de kullanabilirsiniz. Sistemik aile terapisi sürecinde genelde bu bağlamda faydalanılır.

Geniş toplum içinde, sosyal ortamında, aile içinde, kendi iç dünyasında birey nasıl etkileniyor.


*** Matruşkalar ayrıca güçlü bir metafor olabilir. Bu anlamda matruşkanız olmasa dahi,  düşünmelerini isteyebilirsiniz… Bilinç dışı, insanın çocuksu yönleri, karakter özellikleri gibi farklı yönlerini çalışırken örnek olarak verebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer terapi etkinliklerini burada bulabilirsiniz: Psikoterapi etkinlikleri

About adminsinn

Bunları da İnceleyebilirsiniz

Terapi hikayeleri: Minik Lina evde korku içinde

Bu terapi hikayesi ile evdeki çatışmalardan dolayı korku içinde yaşayan çocuklara yardımcı olmayı ve yetişkinlere …