Psikoterapi teknikleri: Legolarla çalışma

Legolar’ın Psikoterapi Sürecinde Farklı Kullanımları

Psikoterapi teknikleri arasında kullanılan yaratıcı gereçlerden biride legolar.

Psikoterapi’de legoların kullanılmaya başlanması yakın bir zamana dayanıyor. Bunun öncülüğünü legonun kendisi, terapi için özel bir set piyasaya sunarak ve çalıştaylar düzenleyerek başlattı. Diğer birçok psikoterapi gerecinde olduğu gibi dışsallaştırma ve yaratıcılığa dayanıyor. Konuşarak ortaya çıkmayabilecek olan bilgilere ulaşabiliriz.

Legolar psikoterapi dışında organizasyonlarla yapılan çalışmalarda, otizmli çocuklarla da uygulanmaya başlanmıştır.

İlginizi çekebilir: LegoTerapi: Otizmli çocuklarla yapılandırılmış oyun terapisi

Psikoterapi Teknikleri – Neden Legolar

 • Legolar yardımıyla bireysel ve grupla çalışılabiliyor.
 • Soyut kavramlar somut hale getirilir.
 • Görsel bir gereçle birlikte düşünmek, düşünme sürecini kolaylaştırarak daha keyifli hale getirir.
 • Konuşmaya dirençli danışanlara yaratıcı bir şekilde kendilerini ifade etme imkanı verir.
 • Pozitif ve negatif düşünce, duygular ve tutumlar üzerine metaforlar ve hikayeler vasıtasıyla konuşmanın ötesine geçer. Bireysel ve kollektif pozitif bir tecrübe yaşanır.
 • İnsanlar negatife odaklanmaya yatkındırlar. Legolar negatif ya da pozitif değil nötr bir gereç olarak görülebilir. Pozitif olan noktaları daha görsel ve daha dokunulabilir yaparak daha derin bir anlam katabilir. Örneğin, karakter güçlerini grup üyeleri legolarla görselleştirebilir.
 • Grupla birlikte çalışılırken grup dinamiklerinden faydalanılır. Bütün grup üyelerine aynı anda kendilerini ifade etme şansı verilmiş olur.

İlginizi çekebilir: Karakter güçleri kartları ile yapabileceğiniz 10 etkinlik

Legolarla çalışabileceğiniz temalar

 • Önceden öğrenilmiş fakat unutulmuş bireysel ve grup kaynakları. Grup üyeleri sahip oldukları kaynakları legolarla dışsallaştırabilir.
 • Mümkün olan en iyi halini çalışabilirsiniz danışanınızın. Bu sıklıkla kullanılmayan fakat çok faydalı olduğuna inandığım bir soru. Danışanlarınıza elinizden gelen en iyi haliniz nasıldır diye sorabilirsiniz.
 • Değerler, prensipler, karakter güçleri, amaçlar, vizyonlar, idealler, hayaller… Legolar tekrar inşa yapmak için sayısız imkan sunan bir gereç. İş yerindeki planlarını katılımcılar birlikte inşa edebilir. Ya da grup hedefleri…
 • Hayal edilen gelecek. Örnek; bir öğrenci kendisi için bir figür seçtiğinde altına onu yükselten bir lego parçası koyarak peki bu kadar olduğunda etrafındakileri nasıl göreceksin diyebilirsiniz. Böylelikle büyüme, olgunlaşma, giderek hayatta güçleneceği ve değişim vurgusu yapılır.
 • Geçmişten kalan anılar, önemli anlar. Birey yaşamının zaman tünelinde kesiti olan anlar için birer lego yapabilir.
 • Ders alınan en iyi ve en kötü uygulamalar (örneğin bir organizasyonda)
 • Aile bireyi ya da iş arkadaşları hakkında farkındalık. Birey grup üyeleri (okul arkadaşları vb.) için farklı lego figürleri seçebilir.
 • Bilişsel davranışçı terapi uygulayanlar olumsuz temel ve otomatik düşünceler, pozitif ve negatif duygularla çalışabilirler.
 • Grupla birlikte çalışıldığında grubun hedeflerine ve nelerin, nasıl başarıldığına odaklanılabilir.

İlginizi çekebilir: Aile terapisinde kullanılan teknikler

Dışsallaştırma (externalisation)

Bireyin, çiftin ya da ailenin problemleri vardır. Bireyin kendisi sorunlu değildir. Var olan probleme bir ad konulabilir. Fiziksel olarak ona bir şekil verilir. Dışsallaştırma yapılırken tüm duyulara dokunmak daha etkili hale getirir bu psikoterapi tekniğini. İç kaynaklarımız ya da rahatsız eden karakter özellikleri hangi şekle, kokuya, dokunuşa sahipler. Danışanlarınıza soracağınız sorularla somutlaştırabilirsiniz.

Kişi problem değildir. Problemin kendisidir problem.

Örnek

Altına ıslatma problemi olan bir çocuk “çiş canavarı’nı” tarif edebilir. Geceleri gelerek problem çıkaran bu canavarı tarif ederek, legolarla yapar. Bu canavarın icabına bakmak için neler yapabileceği üzerine düşünür. Örneğin, her akşam kardeşi onun için ortalığı kolaçan edebilir o uyurken. Başka bir kardeşi onu güvenli bir sandıkta saklayarak, çıkmasına engel olabilir. Elbette bu tekniği çizimlede yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Terapi sürecinde mektupların 10 farklı kullanımı 

Psikoterapi teknikleri hakkında eklemek istedikleriniz varsa lütfen paylaşın.

About adminsinn

Bunları da İnceleyebilirsiniz

Terapi hikayeleri: Minik Lina evde korku içinde

Bu terapi hikayesi ile evdeki çatışmalardan dolayı korku içinde yaşayan çocuklara yardımcı olmayı ve yetişkinlere …

2 Yorumlar

 1. Ramazan KAMÇI

  Merhaba Tuba hanım. 11 yıldır Psikolog olarak Türkiye’de görev yapmaktayım. sitenizi ve paylaşımlarınızı çok beğeniyor ve değerli buluyorum. Birçok farklı alanda yararlı ve zengin içerikli bilgiler paylaşmanız gerçekten çok güzel. Hafta içi her sabah iş yerime geldiğimde sitenizi ziyaret ediyor ve edindiğim bilgilerden dolayı büyük keyif alıyorum. Bu yorumu memnuniyetimi ifade etmek ve bir nebze de olsa size teşekkürlerimi dile getirmek adına yapıyorum. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diler, sonsuz teşekkürlerimi sunarım