Psikoloji siteleri: Kendinizi geliştirebileceğiniz 50 psikoloji sitesi

Ulusal Psikoloji Siteleri ve Psikoloji Blogları

Tuba Aydın

Şu anda ziyaret etmekte olduğunuz kişisel blog’um. Genel okuyuculara hitap eden yazılarım için bakınız: Güncel Psikoloji

Yazılarımın büyük çoğunluğu ruh sağlığı uzmanlarına yönelik.

Tayfun Doğan

Pozitif psikoloji alanında yazılan güncel ve özgün (yabanci sitelerden çeviri değil) yazıları takip ettiğim bir blog. Sitenin yazarı Türkiye’de pozitif psikolojinin gelişimine önemli katkılarda bulunmuş olan Doç. Dr. Tayfun Doğan.

Başlıca yazılar bulabileceğiniz konular mutlu olmak, iyi oluş, umut, travma sonrası gelişim, kendini toparlama gücü, affedicilik, karakter güçleri … Genel okuyucuya ve ruh sağlığı uzmanlarına hitap ediyor.

Doğan Cüceloğlu

Türkiye’de ilk yayınlanan popüler psikoloji kitaplarından bazılarının yazarı olan Prof. Dr. Cüceloğlu’nun yayınlarına, yazılarına ve videolarına ulaşabileceğiniz bir web sitesi. Genel okuyucu ve uzmanlar için.

Konuları ilişkiler, aile, çocuk gelişimi…

Kemal Sayar

Kitaplarıyla tanın Psikiyatr Kemal Sayar’ın genel okuyucu ve uzmanlar için paylaştığı yazıları bulunuyor.

Konuları ilişkiler, değişim, çatışma, çocuk gelişimi, psikolojik hastalıklar

Sinan Canan

Beyin, psikonöroloji konularına odaklanan oldukça zengin bir site.

Engin Arık

Yazarı. ve Dilbilimci Doç. Dr. Engin Arık’ın yazılarına ulaşabilirsiniz. Arık bu alanda ilk blog yazıları yazarak örnek olmuş bir akademisyen. Konuları özellikle genç psikoloji öğrencilerine hitap ediyor. Akademik konularda sıkça sorulan sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Aktuel Psikoloji

Aktüel Psikoloji bir ruh sağlığı haber portalı. Yazarları psikoloji, psikiyatri ve psikolojik danışmanlık alanlarında eğitim almış olan uzmanlardan oluşuyor. Genel okuyucuya ve ruh sağlığı uzmanlarına hitap ediyor.

Konuları psikoloji, psikiyatri, rehberlik, özel eğitim, kitaplar, sınavlar, cinsel yaşam, din psikolojisi, psikoloji etkinlikleri… Özellikle sınavlara hazırlıkla ilgili yazılar ön planda tutulmuş.

Psikoloji Gazetesi

Psikoloji Gazetesi psikoloji ve diğer ruh sağlığı alanlarında çalışanları makale yazmaya davet eden 2015 yılında kurulmuş bir site.

Yazarları farklı alanlarda uzmanlaşmış ruh sağlığı çalışanları. Psikoloji Gazetesinin kurucusu Psikolojik Danışman Yusuf Bayalan. Konuları psikopataloji, aile terapisi, ilişki terapisi, cinsel psikoloji ve psikoterapi… Bunun dışında güncel yazılara ve röportajlara yer verilmiş.

Psikoloji.gen.tr

Yazarı Yard. Doç. Dr.Sezai Kalafat ve diğer uzmanlar. Konular psikolojinin farklı alt dallarıda zengin içeriğe sahip. Genel okuyucuya hitap ediyor.

Psiart

Psikoloji Öğrencileri Araştırma ve Eğitim Topluluğu (Psiart) yeni oluşturulan bir platform. Katkı sağlamak isteyen Psikoloji öğrencilerini davet ediyorlar.

Psikolezyum

Psikoloji biliminin farklı alt dallarını günlük dili kullanarak açıklayan Psikolezyum dört psikoloji öğrencisi tarafından kurulmuş.

Psiko-alan

Psikanaliz alanında derin yazılara ulaşabileceğiniz bir site. Popüler konularda yazılar yazmak yerine orijinal, kaliteli eserler sunmayı tercih etmişler. Konuları psikanaliz, psikodinamik psikoterapi … Değişik alanlardan psikanaliz tutkunlarına hitap ediyor.

Psikanalitik Şeyler

Site psikodinamik yaklaşım hakkında yazılar paylaşıyor. İsteyen uzmanlar yazı paylaşımında bulunabiliyor bu platformda. Farklı alanlardan psikanaliz tutkunlarına hitap ediyor. Türkiye’nin farklı yerlerinde yapılan psikanaliz etkinlikleriyle ilgili duyurulara da yer veriyor.

Psikologo

Başta psikoloji olmak üzere sosyal bilimler alanında farklı konularda yazılar yazan güncel bir site.

Ergoterapim

Ergoterapinin farklı hasta gruplarıyla çalışmaları üzerine bilgilendirici bir site.

Pınar Arslantürk

Lacan ve psikanaliz üzerine özgün yazılara ulaşabileceğiniz bir blog.

Aklınızı keşfedin

Genel okuyuculara hitap eden popüler psikoloji konularında birçok yazı bulunuyor.

Otizm.org

Otistik çocukları koruma ve yönlendirme derneği olan ODER’in resmi sitesi. ODER otistik çocukları olan veliler tarafından kurulmuş bir dernek. Konuları otizm hastalığı, tedavisi, farkındalık eğitimi, bilimsel kongrelerin duyuruları… Ruh sağlığı uzmanları ve veliler için hazırlanmış. Güncel etkinliklerin duyuruları buluyor.

YEŞİLAY

Bağımlılıklar hakkında farkındalığı artırmayı amaçlayan Yeşilay’ın resmi web sitesinde faydalı bilgiler dışında broşürler indirebilirsiniz.

Yeniden

Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği tarafından kurulmuş bir site. Dernek özellikle kötü alışkanlıklar konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Bağımlılık dışında ilgilendiği temalar; okulda şiddet, cinsel sömürü, sokak çocukları, riskli davranışlar, internet bağımlılığı gibi konular da bulunmaktadır.

Yazarlar belirtilmemiş. Konularını daha çok psikolojik hastalıklar ve psikolojik testler oluşturuyor. Ruh sağlığı uzmanları, doktorlar, eczacılar, bağımlı yakını ebeveyn ve arkadaşlar. Oldukça net ve açıklayıcı yazılar.

Ayhan Altaş

Altaş bloğunda daha çok kaygı bozukluklarının tedavisi, hipnoterapi ve EMDR konularının üzerinde duruyor.

Alzheimer Vakfı

Alzheimer Vakfı‘nın resmi sitesinin insanı hiç yormayan oldukça sade ve kullanışlı bir dizaynı var. Konuları; alzheimer hastalığı hakkında genel bilgiler, alzheimer hastası yakınlarınıza nasıl yardımcı olabileceğiz, derneğin faliyet raporları, bilimsel toplantıların ve etkinliklerin duyuruları. Alzheimer hastalarının yakınları, genel okuyucu için hazırlanmış.

Ulusal PDR Siteleri

Aktuel PDR

PDR uzmanlarına hitap eden en büyük sitelerden biri. Eğitim, rehberlik, gelişim psikolojisi, sınavlar, rehberlik dökümanları, psikolojik danışmanlık ile ilgili güncel haberler… Kullanışlı bir tasarımı var.

Dergip.dr

Düzenli olarak yayınlanan Dergp.dr web sitesi aracılığı ile de bilgi paylaşımında bulunuyor. Konuları aile, çocuk, eğitim, özel eğitim, sınav kaygısı… Uzmanlara ve genel okuyucuya hitap ediyor. Zengin ve güncel bir site.

PDR Rehberi

Ruh sağlığı uzmanlarının yazılarını paylaştığı bir platform. Genel okuyuculara hitap ediyor.

Tercihim

Farklı envanterleri indirebileceğiniz bir site.

Rehberlik Servisi

Test ve envanterler indirebileceğiniz bir site.

Ulusal Psikiyatri Siteleri

Yankı Yazgan

Prof. Dr. Yazgan’ın kişisel sitesi oldukça zengin ve karikatürleriyle keyifli. Konuları aile, çocuk, ilişkiler, intihar, afet ve ruh sağlığı … Uzmanlar ve genel okuyucuya hitap ediyor.

Ahmet Çelikkol

Yazarı Prof Dr. Ahmet Çelikkol genel okuyucuyu psikolojik hastalıklar konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendiriyor. Zengin içeriğe sahip.

E-Psikiyatri

Üsküdar Üniversitesi ve NPGRUP tarafından kuralan sitede hastanelerin tanıtımı dışında birçok güncel yayına yer verilmiş. Yazarları Üsküdar Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenler ve Nöropsikiyatri hastanelerinde çalışan uzmanlardan oluşuyor.

Konuları tanı tedavi araçları, psikolojik hastalıklar ve tedavileri… Genel okuyucu ve uzmanlara hitap ediyor.

Psikoloji-Psikiyatri

Prof. Dr. Erol Özmen’in özgün paylaşımlarına erişebilirsiniz.

Nevzat Tarhan 

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın videolarına ve köşe yazılarına ulaşabilirsiniz.

Psikiyatri.net

Prof. Dr. Oğuz Berksun’un psikolojik hastalıklar ve psikiyatrik ilaçlar hakkında bilgiler paylaştığı bir site.

Yabancı psikoloji siteleri 

Psychology Today

Psikoloji siteleri arasında en büyüğü olarak tanımlanabilir Psychology Today. Birçok siteye model olmuştur. Psychology Today aynı zamanda düzenli bir dergi olarak yayınlanıyor. Yüzlerce uzmanın yazar olarak katkıda bulunduğu bir site. Günlük hayatı anlamaya dair bilgiler paylaşılıyor.

Konular psikolojinin alt dallari, psikolojik hastalıklar ve tedavileri, iletişim güçlükleri, çocuk gelişimi, psikoterapi, aile terapisi, çocuk terapisi, evlilik terapisi, ilişkiler…

Psychotherapy.net

Konuları güncel yazılar, videolar, psikoterapinin öncüleriyle yapılan röportajlar. Psikoterapiyi ilgilendiren değişik psikolojik sorunlar çeşitli etnik ve coğrafi bölgeler göz önüne alınarak ele alınmış.

Psikoterapistlere, psikoterapi öğrencilerine, eğitimcilere ve psikoterapi üzerine yazılar hazırlayan araştırmacılara hitap eden bir site. Birçok terapi yöntemi ve metodu bir arada sunulmuş farklı alanlardan gelen uzmanlar tarafından. Maalesef bazı videolara ulaşabilmek için bir miktar ücret talep ediliyor.

Good Therapy

Noah Rubinstein’in başkanlığındaki bir ekip tarafından kurulan bir site. En önemli amacı etik standartlara uygun psikoterapi hizmetlerinin sunumunu desteklemek.

Konuları farklı terapi yöntemleri ve psikolojik hastalıklar. Uzmanlar için online psikoterapi eğitimi ve webinar hizmetleri bulunuyor. Oldukça profesyonel olarak hazırlanmış zengin bir içeriğe sahip.

PsychCentral

1995’te kurulan en büyük psikoloji sitelerinden biri. Birçok ruh sağlığı uzmanı tarafından hazırlanıyor.

Scientific American Mind

Bilişsel psikoloji alanında bilimsel güncel yazılar paylaşan psikoloji sitelerinden biri.

Research Digest

Psikoloji araştırmalarını eğlendirici bir şekilde sunuyor site.

The Change Blog

Peter Clemens tarafından 2007’de kurulmuş bir psikoloji blog’u. Hayatında büyük bir iç değişim yaşadıktan sonra kendisi gibi değişim yaşayan insanları buluşturuyor.

Gördüğüm en orijinal site fikirlerden biri değişim bloğu. Hayatlarında pozitif bir iç değişim yaşayan insanların bir araya geldiği bir topluluk.

Dr. Dan Siegel 

Dr. Dan Siegel’e ait kişisel psikoloji blog’u. Özellikle üçüncü kuşak bilişsel davranışçı yaklaşımının farkındalık boyutuyla ve beyin ile ilgili araştırmalarla ilgilenenlere hitap eden psikoloji blog yazıları bulunmakta.

Derin Farkındalık

Derin farkındalık Dr. Bonnie Bright tarafından Jung‘un derin psikolojisini temel alan bir site. Amacı derin psikoloji hakkında bilgilendirmek ve bu alanda çalışanları bir araya getirmek. Bunun haricinde güncel konuların derin psikoloji kavramlarıyla incelendiği makaleleri de bulmak mümkün.

Farkındalık LA

Üçüncü kuşak bilişsel davranışçı terapi olan farkındalık üzerine kurulmuş site daha. Farkındalık kazanma ve stresle baş etme hakkında eğitim veren bir organizasyona ait. Meditasyon kasetlerini ücretsiz olarak dinleyebiliyorsunuz.

Psikoloji Bilimi

Psikoloji Bilim Derneği’ne (eski adı -Amerikan Psikolojik Bilim Derneği) bağlı bir site. Organizasyonun kuruluşu web sitesinin kuruluşundan çok daha eski. 26.000 üyesi olan derneğin web sitesine de katkı veren birçok uzman bulunuyor. Sitenin amacı bilimsel standartlarda psikoloji araştırmalarının ve uygulamalarının öğretilmesi.

Yüksek Performans Sporları

Spor psikoloğu Patrick Cohn’un sahibi olduğu yüksek performans sitesine bağlı bir psikoloji blog’u.  Psikoloji blog’u atletlere pratik önerilerde bulunuyor.

Dr. Lehmiller ve Cinsellik Psikolojisi

Harward’da İnsan Cinselliği Psikolojisi üzerine dersler veren akademisyen Dr. Lehmiller tarafından kurulmuş bir site. Psikoloji sitesi profesyonel bir şekilde bilimsel gerçekliğe dayanan bilgileri genel okuyucunun dilinde sunuyor. Konuları cinsellik, aşk ve ilişkiler.

Yeme Psikolojisi

Yeme Psikolojisi sitesi bireylerin yemek yeme, vücutları ve sağlıkları arasındaki ilişkiler hakkında eğitmek amacıyla kurulan bir organizasyon. Kuruluş aynı zamanda halka yönelik aktiviteler, eğitim seminerleri ve konferanslar düzenliyor. Eğitim videosuna erişebilirsiniz. Psikoterapi metodu olarak bütüncül psikoterapiyi benimseyen kuruluş birçok farklı gruptan insanı bir araya getiriyor.

PsyBlog

PsyBlog 2004’te Dr. Jeremy Dean tarafından kurulan bir psikoloji blog’u. Sitede bilimsel olarak desteklenen psikoloji ile ilgili yazılar bulunuyor.

Psikoloji hakkında bilgi edinmek isteyen genel okuyucu hedef alınmış. Bilimsel çalışmalar basitleştirilerek anlatılmış. Psikoloji blog’unun yalnızca bir yazar tarafından hazırlandığı göz önüne alınırsa oldukça zengin bir psikoloji blog’u.

Correlation or Causation?

Güncel yazılar paylaşan web-sitelerinde sunulan bilimsel araştırma sonuçlarına ulaşabileceğiniz bir site.

Medical Express Psycholog & Psychiatry News

Tıp alanında yeni yapılmış bilimsel çalışmaları özetleyen yazılar bulunuyor. Psikoloji ve psikiyatri haberlerini takip edebilirsiniz.

Psycom

Sitenin yoğunlaştığı konu psikolojik hastalıklar. Farklı psikolojik rahatsızlıklar hakkında online test de yapabiliyorsunuz. Fakat sonuçlar için e-posta adresinizi vermeniz gerekiyor.

Verywellmind 

Psikolojinin çok farklı alanlarında yazılar bulunuyor. Güncel yazılardan ziyade daha temel konular baz alınmış. Psikoloji öğrencilerini ilgilendiren konularda da yazılar bulunuyor.

Learning-Mind

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız konuları ele alıyor. Neden saçlarımızı kaybederiz, trafikte neden öfkeleniriz…

The Positivity Blog

Kendi kendine yardım kitapları tadında bir site. 5 adımda X, 20 adımda Y.


Kendi sitenizinde faydalı psikoloji siteleri, psikiyatri siteleri ve PDR siteleri arasında yer alması gerektiğine inanıyorsanız lütfen iletişime geçin.

About adminsinn

Bunları da İnceleyebilirsiniz

Psikoterapi etkinlikleri: Blob ağaçları

“Blob ağaçları (Blob Trees) psikoterapistlerin, psikolojik danışmanların, sosyal çalışmacıların ve sınıf öğretmenlerinin farklı şekillerde faydalandıkları …