Viyana’da Türkçe psikolojik destek alabileceğiniz bir adres.

Viyana’da psikolojik destek alabileceğiniz güvenilir bir adres

BA.pth. GÜL ÇAKMAK

Ihre Psychotherapeuten in Wien

Adres: Rauchgasse 24/27 1120 Wien

Telefon numaram: 0660 242 3585

Psikoterapi eğitimim

İsmim Gül ÇAKMAK. Viyana Sigmund Freud Üniversitesinde Psikoterapi Bilimi Lisans (Bakkalaurea der Psychotherapiewissenschaften) eğitimini tamamladım. Aynı Üniversitede uzmanlık Psikoterapi eğitimi alanım Hümanist Psikoloji: Birey Merkezli Terapi.

Lisans tez konum olan Çocuk evlilikleriBirey Merkezli Psikoterapi Vaka Sunumunu Türkiye’de 13. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresinde Türkiye’deki uzmanlarla paylaştım.

İlginizi çekebilir: Psikoterapi nedir, Psikoterapi nasıl yapılır?

Şimdiye kadar psikoterapi hizmeti verdiğim kurumlar

Şimdiye kadar çalıştığım kurumlardan bazıları şunlar. Eğitimim boyunca farklı kurumlarda çalışarak kendimi geliştirme imkanım oldu. AKH Viyana Tıp Fakültesi Bio Psikiyatri, AKH Viyana Tıp Fakültesi Akut Psikiyatri Bölümü. Sigmund Freud Üniversitesi Psikoterapi Kliniği. Birlikte Öğrenelim Danışmanlık ve Psikoterapi Merkezi bunlardan bazıları.

Ağırlıklı çalışma alanlarım

  • Depresyon
  • Panik Bozukluk ve Panik Atak
  • Kaygı Bozuklukları
  • Stres sonrası Travma Bozukluğu
  • Takıntılar
  • Bağımlılıklar
  • Psikosomatik Şikayetler
  • Kişilik Bozuklukları
  • Göçmenliğin getirdiği sorunlar
  • Aile Çatışmaları

Sunduğum psikoterapi çeşitleri / hizmetleri

Birey merkezli Terapi

Avusturya Sağlık Bakanlığı Psikoterapi alanında farklı terapi yöntemlerine bağlı psikoterapi metodlarını kabul ediyor. Üniversitemiz bünyesinde ilgili enstitülerle işbirliği halinde uzmanlık eğitimi olarak verilmektedir. Psikoterapi temel eğitimimi (Propaedeutikum) tamamladıktan sonra, çalışmaktan keyif duyduduğum Carl Rogers`in Birey Merkezli Terapi ekolünde uzmanlığımı seçtim.

Bilindiği gibi farklı terapi yöntemlerinin kendi içinde bir çalışma disiplini ve terapi süreçlerinde rol oynayan belli psikoterapi teknikleri bulunur.

Birey Merkezli Psikoterapi danışanların psikolojik hastalıklarla damgalanmasına karşıdır. Birey merkezli Psikoterapi, etkin/başarılı bir psikoterapi sürecinde kullanılan psikoterapi tekniklerinin değil de, terapistin tutumunun önemli olduğunu iddia eder.

Danışanın gelişmesi için gerekli olan yaklaşım terapistin içten, empatik ve danışanını yargılamadan kabul edici olmasıdır.

Uzmanlaştığım ekol adından da anlaşılacağı üzere bireylerin terapiye getirdikleri problemlerden çok bizzat danışanların kendilerini merkeze alan bir bakış açısına sahiptir. Birey odaklı psikoterapi her insanın kendi özünde gelişim potansiyeli olduğunu savunur. Bu potansiyelin ancak uygun koşullar yaratıldığında kişinin kendisini gerçekleştirmesine olanak sağladığını vurgular.

Terapist olarak direktif, yönlendiren ve otoriter bir tutum sergilemem. Danışanlarımın problemlerinin çözümünde, onların kendi iç kaynaklarına ve potansiyellerinin gücüne inanırım.

Bu bağlamda Birey Merkezli Psikoterapinin amacı danışanın problem çözümüne katkı sağlayacak gelişimi göstermeleridir. Kendi potansiyellerinin farkına varmalarına olanak sağlayacak ortamı yaratmaya çalışır. Carl Rogers‘ın; „Kişi ancak kendisini ve yaşantısını olduğu gibi kabul ettiğinde değişimi gerçekleşecektir“ sözü, birey merkezli terapistlerin en temel prensibidir diyebiliriz.

 

 

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.