Terapi etkinlikleri: Yaşam yolculuğu

0
6235
Terapi Etkinlikleri, Sanat terapisi etkinlikleri

Psikoterapi sürecinde uygulayabileceğiniz yaratıcı sanat terapisi etkinlikleri arasında yer alır yaşam yolculuğu. Danışanlarda bu gibi yapılandırılmış resimler çizmesi istenebiliyor terapi süreçlerinde.

Danışanınızı bu aktiviteye yönlendirmek için şöyle bir açıklama yapabilirsiniz.

“Yaşamınızın bir yol boyunca uzandığını düşünün. Bu yol neye benzerdi? Şimdiye kadar yaşamanızda meydana gelmiş önemli olayları gözden geçirin. Yaşamınızda nereye varmak istiyorsunuz?”

✔ Bu aktivite birçok danışan grubuyla uygulanabilir; bireysel terapi, çocuk terapisi, grup terapisi

Yaşam pınarı denen ve kalın halatlar kullanılarak yapılan terapi etkinliğini andırır bu çalışma. Uygulaması daha kolaydır. Zira büyük bir alana ya da farklı malzemelere ihtiyaç duymazsınız.

Bu psikoterapi etkinliği ile geçmiş, şimdi ve gelecek bir arada çalışılabilir. Psikoterapi sürecinin başında uygularsanız danışanın geçmişi ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Aktüel durumunu da vakıf olabilirsiniz. Danışanın psikoterapi hedeflerini belirlemenizi kolaylaştırabilir.

Birçok danışan geçmişine baktığında badireler atlattığını görür. Çizimin sonunda çözüm odaklı olarak çalışırken bu zorlukları nasıl aştığını sorabilirsiniz. Danışanın kaynaklarını, problem çözme şekillerini görebilirsiniz. Bu kaynaklarını aktüel problemlerine taşıyabilir.

Psikoterapi sürecini sonlandırırken uygularsanız terapi kazanımları ve sonrasında yapılabilecekleri temalaştırılabilir.

Bu gibi etkinliklerini sevmemin nedenlerinden biri de danışana yaşamı boyunca değiştiğini göstermesi. Böylelikle terapide de değişebileceğinin sinyalini verebilir.

İlginizi çekebilir: Psikoterapi sürecinde kolaj çalışmasıDışsallaştırma

Not: Etik nedenlerle danışanların kendi yaptıklarını çizimleri paylaşmayı uygun bulmadım. Yukarıda paylaşmış olduğum resmi bir danışanım yapmadı. Danışanlarım bu gibi resimler çiziyorlar. Kabaca danışanların genel olarak paylaştıklarına bağlı kalarak kendim bir çizim yaptım.

Uyguladığım benzer bir sanat terapisi etkinliği de problemim ne kadar büyük. Bu etkinlik özellikle çocukların problemlerini daha eleştirel düşünmesine yardımcı oluyor.


Vaka örneği

Paylaşmış olduğum bu sanat terapisi etkinliğini Türkiye’de uygulamış olan bir meslektaşımız geri bildirimde bulundu. “Mihenk taşı” da diyorlarmış. Ergenlerle grup terapisi süreçlerinde de kullanıyorlarmış. Tecrübelerinden sizinde faydalanmanız için paylaşmak istiyorum.

Bu çalışmayı çocuk terapisi sürecinde ilk seansta aile ile görüşürken uygulamışlar. Kendisi bu etkinlik ile çok kısa sürede aileyi tanıma fırsatı bulduğunu dile getiriyor.

Yirmi dakika içinde yaşamlarının seyri ve en önemli gördükleri olayları öğrenmiş oldum… Özetle hız kazandırdı.

Bu aktivite ile anne yaşamının önemli olaylarını paylaşarak yolun sonundaki “amaçlarını olumlu” bir şekilde ortaya koymuş.

Çocuk danışan ise amaçlarını belirlemekte güçlük çekmiş. Bu terapistin ileriki seansları için çalışmayı planladığı konular arasına girmiş.

Baba sembolleştirmekte güçlük çekerek, çizmek yerine yazmayı tercih etmiş.

Uzmanımıza göre bu vakada yaşam yolculuğu etkinliğini kullanmak süreci “hızlandırıyor, somutlaştırıyor ve farklı duyguların ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.”

***

⇒ Bu vakada annenin amaçlarını pozitif bir şekilde ortaya koymuş olması gerçekten çok önemli. Zira hedefler özellikle de çocuklarla ilgili olanlar negatif olma eğiliminde. “Artık şunu yapmasın…” “İnşallah bir daha böyle davranmaz…” 

Psikoterapi özellikle de evlilik terapisi ve aile terapisi süreçlerinde danışanların negatif yakınmalarını ihtiyaçlara, olumsuz amaçlarını ise pozitife çevirmeye çalışırız.

Panik ataklardan muzdarip bir danışanınız olduğunu düşünün. Amacı panik ataklarım bitsin olabilir. Bu negatif bir amaçtır. Panik atakların yerine ne olmalı hayatınızda sorusunu yöneltebilirsiniz. Bu huzur içinde yaşamak olabilir, psikolojik sağlamlık kazanarak esnek olmak olabilir ya da gamsız kedersiz biri olmak olabilir.

⇒ Vakada görüldüğü gibi aile bireylerinin kendini ifade etme biçimleri farklı olabilir. Her hangi bir aktivite uyguladığınızda bu adaptasyonlar danışanların kendinden de gelebilir. “Ben çizmeyi çok sevmiyorum size yazayım en iyisi” gibi. Bunlar elbette sizden de gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.