Psikoterapi bekleme odası dışarının kaoslu ortamından terapi odasının koruyucu ortamına bir geçiş, köprü görevindedir. Danışan yoğun bir günün ardından nefesini ve düşüncelerini toplayabilir.

Beklemek

Terapistler danışanlarına yaklaşık on dakika erken gelmeyi tavsiye ederek onlardan bekleme ve hazırlık sürecinden geçmelerini isteyebilirler.

Beklemek danışanların psikoterapi için olan isteklerini artırabilir. Fakat aynı zamanda kaygılarını da yükseltebilir.

Beklerken akıllı telefonla vakit geçirmek, dergilere göz atmak, bekleyenlerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalar danışanı duygularından uzaklaştırabilir. Yanınızda bekleyen kişinin yarı duyduğunuz telefon görüşmesi sizi bambaşka duygulara sokabilir.

İhtiyaçlar

Bazı insanlar özellikle kaygılı oldukları dönemlerde konuşma ihtiyacı duyarlar. Kliniklerin bekleme odalarında diğer bekleyen danışanlarla konuşmaya çalışırlar. Bazıları ise tam tersi düşüncelerini toplamak ve sessiz kalmak isterler.

Özellikle hayatlarının ciddi bir kriz döneminden geçenler için on dakika dahi beklemek güç olabilir. Ofisinizde sigara içecek bir yerin olup olmaması onlar için oldukça büyüm önem taşır. Bekleme odasından geçilen bir balkonun olmasında yarar görüyorum bu nedenle. Balkonda çok kaygılı, sıkıntılı danışanlarda vakit geçirebilir, ferahlayabilirler.

Kaygılı birçok danışanımız asansör kullanmak istemez. Yüksek katlarda ofislerin olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Klinikte bağırmayız “… var mı, nerede?” gibi. Yanına giderek alçak sesle “… Hanım. Şu odaya geçebilirsiniz…” İsmi sesli çağırmak gizliliği yıkmak olarak nitelendirilir.

Danışanla koridorda buyur etme, yön gösterme gibi günlük konuşmaların dışında bir şey konuşulmaz. Bunun için ofis bulunuyor.

Dekor

Psikoterapi bekleme odası için renk seçimi konusunda dinlendirici renkler tavsiye edilir.

Her ne kadar çiçek bulundurmak önerilse de, bazılarına alerjisi olan hastalarımız çıkabiliyor. Bu anlamda çiçek tercihiniz önemli hale geliyor. Diğer üzerinde durulması gereken bir mesele de çiçeklere ayıracak vaktinizin olup olmaması. Çiçeklerini solduran, bakımsız bırakan bir terapist ilgisiz imajı bırakabilir kolaylıkla. Kimi terapistler bu gibi nedenlerle plastik tercih ediyorlar. Ben plastik olacağına hiç olmasıncılardanım.

Sayfaları büyük, ağır ve bol görselli, konu olarak da eskimeyen kitaplardan almanızı öneririm. Genellikle çok büyük kitaplar yürümüyorlar. Danışanlar eski güncelliğini yitirmiş dergilerden çok hoşlanmıyorlar.

!!! Çok sık rastlanmasa bile siz ebeveynleri ile konuşurken kızgın bir ergen tüm bekleme odasını altüst edip zarar verebiliyor. Tabi bir de arada sırada bekleme odasında geçici kullanım için sunduklarınızı süresiz olarak götürmeye karar veren danışanlarınız çıkabiliyor. Bu nedenle bekleme odanız için çok fazla masraf yapmadan önce iki kere düşünmenizi öneririm.

Koltuklar

Koltukların farklı angajmanlara izin vermesi ideal olabilir. Örneğin; tekli, ikili ve üçlü koltuk ve kanepeler. Farklı aile büyüklüklerini hesaba katmış olursunuz.

Üniversitemizin (Sigmund Freud Üniversitesi) kliniğinde çocuklar için küçük sandalyeler de bulunuyor. Bir kaç ufak aksesuar ve oyuncakla çocuklar için de daha keyifli bir ortam haline gelebiliyor.

Çocuklar için köşe

Kaygılı aileler çocuklarına çok iyi göz kulak olamayabiliyorlar. O yüzden çocukların oynaması için bulundurduğumuz oyuncakların yutulabilir ve fırlatıldığında acıtabilir türden olmaması önemli. Bu anlamda biraz büyükçe olan plastik hayvanlar iyi olabiliyor. Sıklıkla hastaların bulunduğu bir ortamda çalışıldığı düşünülürse mikrop bulaşmaması için kolay yıkanabilen oyuncaklar tercih ediyorum.

Sağlam cildi olan büyük boy kitaplar da yine tercihim.

Farkındalık

Bazı terapistlerin bekleyen danışanlarına farkındalık egzersizleri yapmaları için verdiklerini duydum, okudum. Fakat henüz hiç uygulamadım. Hatta çocuk terapisi uygulayan bir terapistin bekleyen anne için farkındalık egzersizleri verdiğini okumuştum. Böylelikle elli dakika beklerken annede rahatlayabiliyormuş.

Aydınlatma

Terapi odalarının ve bekleme odalarında genellikle direkt olmayan loş birkaç tane ışık kaynağı kullanılır. Bazı danışanlarım bundan rahatsızlık duyabiliyor. Ne gerek var onca lambaya bu israf değil mi gibi? Onlara özellikle ilaç kullanan ya da farklı rahatsızlıklıkları bulunan hastaların direkt gelen yüksek ışıktan rahatsız olabildiklerini söylüyorum.

Kahve, çay, su…

Bu konuda farklı görüşler mevcut. Kahve makinası bulunduran meslektaşlarım şu avantajlarından bahsediyorlar. Danışanlar kendileriyle ilgilenilmiş hissedebiliyor. Sabah erken gelenler kahveyle kendilerine gelebiliyorlar, yorgunluk atabiliyorlar. Bazılarına göre sadece su bulundurmak bunun için yeterli. Kahve ya da çay makinasının zahmetine değmiyor. Tabi çocukların kurcalaması dışında kendilerine zarar verip ebeveynlerinin şikayetçi olma ihtimali de çıkıyor.

Eline kahve alıp terapi seansına giren danışanların dikkatinin dağılmasından rahatsız olunabiliyor. Özellikle psikanalistler yeme ve içme konusunda daha hassas olabiliyorlar.

Müzik

Çok sık rastlanılmayan bir uygulama müzik. Tercih edenlerin bir kaç sebebi olabiliyor. Öncelikle bekleyen danışanların hoşça vakit geçirmesi. Dinlendirici ve ilham verici müzikler tercih ediliyor genellikle. İkinci sebebi ise danışanla içeride konuşulurken her ne kadar kapının ses geçirmemesine özen gösterilse de dışarıdakilerin duymadığından tamamiyle emin olabilmek.


Yazıda bulunan görsel Sigmund Freud’un Viyana’da Berggasse 19’da bulunan ofisinin bekleme odasıdır. Şu anda Sigmund Freud Müzesi kapsamındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.