Oyun terapisi: İyileşen kalp etkinliği

0
6886
Oyun terapisi yas süreci psikoterapi etkinlikleri

Oyun terapisi iyileşen kalp etkinliğini çocuk terapisi sürecinde yas yaşayan minik danışanlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu teknik ayrıca yetişkinlerle ve grup terapisi süreçlerinde de uygulanabilir.

Bu teknik;

⇒ Oldukça kolay uygulanabilir.

⇒ Çok az gerece ihtiyaç duyarsınız.

⇒ Yas sürecinde duyguları dışsallaştırabilirsiniz.

⇒ Farklı kayıplar yaşayan tüm danışanlar için oldukça uygun olabilir. Ebeveynleri boşanan çocuklar, göçmenler, mahkumlar…

İlginizi çekebilir: Dışsallaştırma

İhtiyacınız olanlar

  • Kırmızı bir kağıttan kesilmiş kalp. ♥️
  • Yara bantları bir kaç adet.

Oyun terapisi – İyileşen kalp etkinliği nasıl uygulanır?

Terapist: Anneni / babanı / arkadaşını kaybettikten sonra vücudunda birçok farklı duygu yaşamış olabilirsin. Kalbin acımış, incinmiş olabilir. … kaybettiğini öğrendikten sonra kalbin nasıl hissetti? Bunu gösterebilir misin bu kağıttan kalp üzerinde? Belki farklı şekillere girmiştir. Değişik şekillerde yırtılarak ayrılmıştır. Mesela şöyle…

Minik danışanınıza kağıt üzerinde neler yapabileceğini gösterebilirsiniz. “Belki şu şekilde yırtılmıştır. Belki bir kere daha parçaya ayrılmış gibidir.” Ne kadar parçaya ayırmak isterse yapabilir.

Danışanınız kağıttan kalbi farklı parçalara ayırırken ya da katlayıp bükerken geri bildirimlerde de bulunabilir.

Danışan: [Kağıdı bir ucundan yırtar.] Üzgünüm, çünkü babam bu yaz bizimle birlikte köye gelemeyecek. [Kağıdı bir ucundan daha yırtar.] Üzgünüm, çünkü bir daha birlikte parkta oynayamayacağız. 

Daha sonra danışanınıza yara bantlarını verebilirsiniz. Yara bantları çocuklar için de güçlü bir metafor olabilir. Onlar için incinmeyi ve iyileşmeyi sembolize edebilir. Çocuk yara bantlarından birkaç tanesi ile kalbi iyileştirir.

Kaynaklar. Yara bantlarının her birinin ne anlama geldiğini söyleyebilir. “Annemle ve kardeşlerimle vakit geçiriyorum. Dedemlere gidiyoruz. Yakın bir arkadaşım var…” Bu şekilde kaynaklarını öğrenebilirsiniz.

Sosyal kaynaklar. Danışanınız yara bantlarının üzerine sosyal kaynaklarının adını yazabilir. Örneğin; ona yardımcı olan arkadaşlarının ve aile bireylerinin adları gibi.

Etkinliğin sonunda yırtılıp yara bantlarıyla yapıştırılmış kalbi göstererek eskisi gibi görünmediğini, fakat iyileşebildiğini anlatabilirsiniz.

Aile terapisi. Bu etkinliği tüm aile ile birlikte uygulayabilirsiniz. Her birine birer kalp vererek duygularını göstermelerini, daha sonrada kaynaklarını ortaya koymalarını isteyebilirsiniz.

Çocuk terapisi sürecinde danışanlarınıza duygularını ifade etmelerinde yardımcı olabilecek olan başka bir dışsallaştırma örneği de problemim ne kadar büyük.


Vaka örneği 1

Bu çalışmayı Türkiye’de okuyarak uygulayan psikolojik danışma alanında uzman bir uygulayıcı sağ olsun geri bildirimde bulunmuş.

Danışanı babası ile vedalaşmış olan üçüncü sınıf öğrencisi bir erkek evladı. Etkinliği kavraması kolay olmuş. “Babanı kaybettiğin de vücudunda bi yerin çok acıdı, incindi. Neresi olabilir?” suali ile etkinliği sunmuş. Minik danışan hemen emin olamamış. İkinci olarak kalbim demiş. Kağıttan bir parça kopararak bunu ifade etmiş. İki yara bandı ile yapıştırmışlar. Birinin üzerine “ailem” diğerinin üzerine ise “yakınlarım” yazmış. Bu kalbi odasına asacakmış.

Uzmanımızın önerisi büyük bir parça kağıt ile çalışmak. Yaklaşık bir kitap büyüklüğünde olması kalbin benim de önerim.

Vaka örneği 2

Türkiyeden başka bir meslektaşımız bu etkinliği hapishanedeki kadın mahkumlarla grup terapisi sürecinde uygulamış. Kendisi yetişkinlerin de kolaylıkla kavradıklarını ve etkin bir çalışma olduğunu dile getirdi. “Kalp kırıklığı ve bizi üzen durumlarda hissettiklerimizden” yola çıkmış. Ayrıca katılımcılardan “cezaevine geldikleri ilk gün yaşadıklarını hatırlamalarını” istemiş. Bu anıları uygulamanın etkinliğini artırmış.

Yetişkinlerle yapılan bu uygulamada katılımcılara farklı kağıtlar sunulmuş. Kendileri istedikleri renklerde (kırmızı, pembe, beyaz…) ve büyüklüklerde keserek kalp yapmışlar. Daha sonra kendilerine verilen battan istedikleri gibi keserek tamir etmeleri istenmiş. Bazı kalpler gerçekten doğrayıcıdan çıkmış gibi bir görüntüde oldukları için tekrar bir araya getirme işlemleri güçleşmiş.

“Bu istek biraz şaşkınlığa sebep oldu. Çünkü bazı kalpler oldukça parçalanmıştı. Ancak bantlar onarım ve telafi sürecindeki somutlaştırıcılar olarak etkiliydi.” 

Katılımcılar kalplerini onarmada etkili olan faktörler arasında şunları saymışlar: “Başkalarının desteği, sevgi…” Kalplerinin bir miktar iyileştiğini görmek umut uyandırmış.

Seans sonuna doğru ortaya çıkan önemli temalardan biri de “burdan çıktıktan sonra kendi kayıplarımızı onarabilecek miyiz?” Uyum ve adaptasyonla ilgili kaygılar ve buna karşın umut.


Umarım bu etkinliği uygulayarak danışanlarınızın daha etkili bir şekilde kendilerine yardımcı olmalarına yardımcı olursunuz. Uygulamalarınızla ilgili geri bildirimlerde bulunursanız diğer meslektaşlarımıza da fikir verebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen buraya adınızı yazın.